OO SBB Visoko: Predstavljanje kandidata – Faruk Smajlović

1323

Faruk Smajlović, rođen je u Sarajevu 25.05.1984 od oca Hasana i majke Sulejmane, nastanjen u Visokom. Oženjen i otac jednog dijeteta.

Osnovnu školu „Safvet-beg Bašagić“ i srednju Gimnaziju završio u Visokom 2003. godine, potom upisuje Pravni fakultet u Sarajevu gdje je nakon kompletiranja druge godine, isti i zaledio i otišao na studiranje u Kuala Lumpur, Malezija 2005. godine.

U Maleziji je prvu godinu učio jezik, nakon toga počeo studij na odsjeku za ekonomiju na Limkokwing Univerzitetu Kreativne Tehnologije u Kuala Lumpuru, te diplomirao i stekao titulu diplomiranog ekonomiste, a potom se vratio u Visoko 2010. godine.

U toku studiranja i života u Maleziji, naučio je i stekao široko znanje funkcionalnog aspekta društva i kompanija, a istovremeno i njihovog povezivanja. Na drugoj godini studiranja, počeo je raditi na Univerzitetu i radio u odjelu za razvoj i istraživanje, a bio je zadužen na istraživanju europskog tržišta, te predstavljao Limkokwing Univerzitet potencijalnim studentima sa pomentog tržišta, te pokazao zavidne rezultate.

Studentksu praksu, u trajanju od dva mjeseca, radio u UniCredit Banci u Visokom.

Po povratku sa studija 2010. godine, zaposlio se u firmi Prevent Leather Sarajevo d.o.o. Visoko na poziciju rukovodioca projekata i prodaje, i trenutno je tu i zaposlen.

Što se tiče njegove vizije, kao potencijalnog kandidata za Općinskog vijećnika na predstojećim izborima u oktobru 2016. godine, a ispred stranke Saveza za bolju budućnost Bosne i Hercegovine (SBB BiH) – prvo za što će se zalagati jeste infrastruktura u općini Visoko, a koja je neophodna za njegovu drugu viziju, turizam. Općina Visoko ima veliki potencijal da bude vodeća u turizmu naše zemlje, jer raspolaže znamenitostima od velikog historijskog značaja, kao i geografskim položajem Općine i povezanosti brzom cestom.

Današnje nepovoljno stanje u Visokom podstaklo ga da evocira sjećanje na prilike i događanja iz sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog vijeka o perspektivi Visokog, te da se odmakne od stagniranja i kroči u razvijanje tercijarnog sektora – turizma.

Turizam je najbrže rastuća i jedna od najprofitabilnijih industrija u svijetu, sa bezbrojnim mogućnostima za ekonomski razvoj Općine, regije pa i države.

Shodno svemu navedenom, kao i to da je Visoko grad bosanskog plemstva, nekadašnja prijestonica Kraljevine Bosne, kao i mjesto bosanskih piramida, najstarijih piramida na svijetu zbog kojih je Visoko doživjelo zapanjujuću ekspanziju dolazaka turista, smatra da je posebno potrebno obratiti pažnju na razvoj tercijarnog sektora, a čime bi osigurali izvor finansiranja budžeta, te doprinijeli direktno i indirektno smanjenju stope nezaposlenosti na našoj Općini, kao i ostvarivali davno planirane projekte, te učinili općinu Visoko i Visočane ponosnim i samoodrživim.