SportRukometRukometaši BiH ostvarili super vrijednu pobjedu u Finskoj

Rukometaši BiH ostvarili super vrijednu pobjedu u Finskoj

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine savladala je Finsku rezultatom 30:26 u 3. kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2020.godine. Bio je tu poprilično mučan meč za naš tim, koji je u prvom i u drugom dijelu u pojedinim trenucima imao sve u svojim rukam. Vodili smo u prvom dijelu sa pet, a u drugom i sa sedam, ali smo u oba poluvremena na kraju spašavali prednost.

Ono što je najbitnije u ovom meču da smo uspjeli da sačuvamo prednost i upišemo pobjedu, te se na tabeli izjednačimo sa Češkom i Bjelorusijom, koje imaju, kao i mi, po četiri osvojena boda u tri kola.  Počelo je vodstvom naše selekcije od 0:1 i 1:2, da bi Finci u 6. minuti stigli do 3:2. Ipak, to nije pokolobelalo naš tim, koji je predvođen veteranom Nikolom Prceom držao prednost na našoj strani.

U 13. minuti smo prvi put poveli sa dva razlike, a Tomislav Nuić je pogodio za 7:5. Nakon toga je uslijedila sjajna serija našeg tim, koji je za šest minuta napravila seriju od 5:2 i povela sa 12:7. Sve je u tim trenucima izgledalo odlično za naš tim, ali nakon time outa Finske kola su malo krenula nizbrdo, pa se Finska vratila u meč, a u 29. minuti je pri rezultatu 14:13 za nas imala kontranapad za jedan razlike, ali je Benjamin Burić odbranio i našem timu pružio šansu da ode sa dva gola prednosti na odmor. Uspjeli su zmajevi iskoristiti ukazanu priliku, Prce je proigrao Senjamina Burića, koji pogađa za 15:13, što je bio rezultat prvog poluvremena.

Odlično je naš tim otvorio drugo poluvrijeme. Jača odbrana i odlična polukontra rezultirale su serijom od 6:1 u korist naše reprezentacije, koja je u 37. minuti povela sa 21:14. No, nakon toga je Finska uzvratila i napravila seriju od 6:1, te smanjila na samo dva gola zaostatka (20:22).

U narednih 15-ak minuta smo sami sebi zakomplikovali situaciju, te nismo uspjeli da se odlijepimo na više od tri razlike. U 50. minuti pri rezultatu 24:22 za nas Finska je imala čistu kontru, ali je sjajni Benjamin Burić zaustavio udaraca Koljonena, da bi potom Senjamin Burić pogodio za 25:22.

No, dvije minute kasnije, nakon naših propuštenih prilika, Tamminen dovodi Finsku na samo gol zaostatka (24:25). U našem narednom napadu ukazao se Panić, koji sjajno pogađa za 26:24. Nakon odbrane sjajnog Burića u narednom napadu maestro Nikola Prce postiže svoj 10. gol na meču i donosi našem timu prednost od tri gola (27:24) sedam minuta do kraja.

Najefikasniji u pobjedi naše reprezentacije bio je sjajni Nikola Prce sa 10 golova, od toga samo jedan iz sedmerca, te je tako na sjajan način obilježio svoj 100. nastup u državnom timu. Marko Panić dodao je sedam golova, a Benjamin Burić je na golu sakupio 16 odbrana.

Kod Finske Max Gralund je postigao šest, a Anthony Hellakoski i Martin Ian su dodali po četiri.