U granatiranjima i snajperskim dejstvima tokom opsade Sarajeva od 1992. do 1995. godine mete su bila i djeca. To najbolje svjedoči o okrutnosti proteklog rata. Osim bezbrižnog djetinjstva uskraćeno im je adekvatno obrazovanje, medicinska njega, hrana. Za opsadu Sarajeva su izrečene doživotne robije Radovanu Karadžiću, Ratku Mladiću i komandantu Sarajevsko-romanijskog korpusa Stanislavu Galiću. 29 godina zatvora zbog terora nad civilima u Sarajevu Haški sud je osudio Dragomira Miloševića.
Za nepune četiri godine u opkoljenom Sarajevu ubijeno je 1.601 dijete, dok je njih 14.946 ranjeno. I djeca su bila mete snajperista. Do sada njihove ubice nisu procesuirane.
“Prema utvrđenim podacima, 53 djece je ubijeno iz snajpera. Tužilaštvo Bosne i Hercegovine još ni jednu optužnicu nije podiglo za protekle tri decenije i to je nerazumno i tragično”, ističe Fikret Grabovica, predsjednik Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva.
Najveći broj djece ubijen je u dobi od 12 do 16 godina, njih 153. Tri bebe ubijene su u maju 1992. u granatiranju porodilišta. Meta su bili i konvoji s bebama tokom izmještanja iz grada. I u kritičnim vremenima, nada u bolje sutra nije iščezavala.
Školovali su se u improvizovanim učionicama, igrali u skloništima. Svaka igra na otvorenom bila je opasna.
Djeca su ubijana širom Bosne i Hercegovine, ali najviše u glavnom gradu. Prema podacima Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava, za vrijeme opsade počinjeno je najmanje 111 masovnih ubistava u kojima su žrtve i djeca.
“Sjetite se ubistva djece na sankanju na Alipašinom Polju, učiteljica Fatima Gunić je ubijena s djecom itd. Taj dio grada i centralni bili su najizloženiji neselektivnom granatiranju i snajperskom dejstvu. Nisu djeca ubijana samo u Sarajevu, više od 2.000 djece je ubijeno na teritoriji Republike Bosne i Hercegovine. Do sada smo prikupili imena 724 djece”, ističe Mirsad Tokača, direktor Istraživačko-domunentacionog centra.
Iako su djeca prema međunarodnom pravu zaštićena kategorija u oružanom sukobu u opkoljenom Sarajevu – to nisu bila. Muzej ratnog djetinjstva zbirkom eksponata i drugih dokumenata od zaborava čuva uspomene na odrastanje u opkoljenom gradu, ali ubijene koji nisu imali priliku ni odrasti.
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.