Vršnjačko nasilje kao društvena problematika nije ništa novo, postojalo i prije, međutim, u moderno doba ono ima sasvim drugačije oblike i puno je prisutnije nego ranije, istakao je sociolog Asim Peco, gostujući u Dnevniku 2 Fedealne televizije.
„Pozivamo se na posljedice, reagiramo kad se nešto desi, a ne tražimo uzročnosti sve učestalijeg i surovijeg vršnjačkog nasilja. Neko moje razmišljanje sa sociološkog i kulturološkog stanovišta jeste da je taj problem prisutniji u demokratskim društvima, s izraženim ljudskim i građanskim slobodama i pravima. Možemo sada postaviti pitanje da li je neoliberalizam donio i određene štete društvenoj zajednici i čovjeku općenito“, kaže Peco.
Dodaje kako su sve balkanske države nastale raspadom Jugoslavije proglasile sebe demokratskim s izraženim građanskim pravima i slobodama, ali da nijedno od tih društava nije bilo spremno kontrolirati toliku količinu demokratije koja je odjedanput preplavila, između ostalog, i bosanskohercegovačku zajednicu.
„Činjenica je da su, nažalost, porodica i škola izgubile bitku s razvijenim tehnologijama masovnog komuniciranja. Nastavnik i roditelj prestaju imati onaj autoritet koji su imali nekada ranije. Mladi ljudi, osnovci i srednjoškolci, traže autoritete na nekom drugom mjestu i u nekim drugim ličnostima“, ističe Peco.
Poručuje kako je potrebno već od predškolske ustanove započeti s odgajanjem svijesti koja će biti tolerantna i koja će moći prihvatiti i drugoga i drugačijeg, jer već u starijim razredima srednjih škola, naglasio je, više se ne može govoriti o odgoju već samo o obrazovanju.
„Bojim se da naše društvo nema dovoljno sluha, nema kvalitetnu obrazovnu politiku, a čini mi se niti dovoljno kvalitetne kadrove koje vode ministarstva obrazovanja, kako kantonalno tako ni federalno, pa čak ni Ministarstvo civilnih poslova“, zaključio je Peco.
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.