ZanimljivostiZdravlje i savjetiOvi insekti takođe mogu da naškode vašim ljubimcima

Ovi insekti takođe mogu da naškode vašim ljubimcima

Kao što mi volimo da se baškarimo pored vode, na suncu ili u hladu u dvorištu, u nekom parku ili u nekoj neurbanoj sredini, to prija i našim psima

Svaka sezona ima svoje dobre i loše strane. Ljeto je u svakom slučaju prijatna sezona jer je duži svjetlosni dio dana, jer je prijatno i toplo, i samim tim nas mami da više vremena provodimo napolju, u prirodi.

Kao što mi volimo da se baškarimo pored vode, na suncu ili u hladu u dvorištu, u nekom parku ili u nekoj neurbanoj sredini, to prija i našim psima.

Jedna od nepovoljnih strana ove prijatne sezone jesu insekti. Muhe i komarci, prije svih. Danju napadaju muhe, a poslije zalaska sunca – komarci. Oni su dio prirodne ravnoteže i bez obzira na to što nam ne prijaju, oni su tu, oko nas. I veoma uporno ometaju naš mir.

Da je samo dosadno zujanje problem, vjerovatno bismo ih i zanemarili, ali našu na veliku žalost, oni mogu da budi uzročnici različitih oboljenja. Neka sami izazivaju ili, što je još gore, mogu da budu prenosioci različitih uzročnika manje ili više opasnih bolesti. Ali da krenemo redom.

Muhe

Muhe koje haraju tokom dana obično žive u sredinama gdje postoji mnogo organskog otpada. Mehanički mogu prenositi prljavštinu ali i neke uzročnike bolesti. Pošto su muhe insekti koji većinom nemaju aparat za sisanje krvi, samim tim one i ne ujedaju, ali zato imaju mogućnost lizanja površine.

Da bi napravile štetu na koži, tu već mora postojati neka povreda. Zato one obično u neke povrede polažu jaja, za šta se narodski kaže da je to mjesto „upljuvala muha”. Tu se s vremenom razvijaju larve koje se hrane tkivom.

Vjerovatno ste gledali neke krimi-serije u kojima naučnici na osnovu starosti larvi tačno procjenjuju starost povrede. Psi koji provode život pretežno napolju mogu imati rane na perifernim dijelovima tela, posebno na vrhovima ušiju.

Ovo je veoma uporna i dosadna povreda, jer iznova i iznova muhe dolaze da sisaju tečnost koja izlazi iz rane. Liječenje je dugotrajno, zasniva se na zaštiti perifernih dijelova tijela i korištenju raznih insekticida, lokalno i po cijelom telu. Ovo se obično događa psima u ruralnim sredinama, psima čuvarima ili onima koji žive u dvorištu na periferiji urbanih sredina.

Komarci

Komarci su još jedna pošast našeg vremena. Oni su prisutni rano ujutru ili neposredno posle zalaska sunca. Gdje je bujna priroda i ima stajaćih voda, ne postoji mogućnosti da ne bude komaraca. Imaju sisni aparat, razvijen za ubod i hrane se krvlju. U toku uboda ubrizgavaju supstancu koja slabi zgrušavanje krvi, na šta ubodena jedinka lokalno reaguje svrabom i otokom.

Pljuvačka komarca u neku ruku je i alergen i samim tim ubodena jedinka može da razvije alergiju na ubod komarca. Postoji niz različitih vrsta komaraca, a zbog klimatskih promena se smanjuje broj naših domaćih komaraca i na našoj teritoriji počinju da dominiraju razne suptropske i mediteranske vrste.

Vjerovatno su svima poznati čuveni tigrasti komarci, kojih je sve više i šire se ka sjeveru. Oni su prenosioci bolesti srčanog crva, koja je relativno nova u psećoj populaciji. Nažalost, zbog niskog procenta zaštite jedinki redovnim čišćenjem od parazita, bolest se izrazito brzo širi.

Svrab, otok, crvenilo

Bezazlenija varijanta povrede kože je samo ujed komarca, koji izaziva iste promjene kao i kod ljudi. Svrab, otok i crvenilo su promjene koje nastaju i na psećoj koži. Razlika je jedino u tome što su oni dobro zaštićeni dlakom, pod uslovom da nije ošišana, i prirodna zaštita su im posebni talasasti pokreti kože koje su razvili tokom vijekova kao urođenu odbranu od insekata. Naravno, veća opasnost za ove napade komaraca postoji na perifernim dijelovima tijela, kao i na dijelovima kože koja je slabije odlakavljena.

Kako se odbraniti

Postoji nekoliko načina da svoje pse zaštitimo od ovih napasti. Jedan od najefikasnijih jeste uklanjanje organskog otpada iz okoline i da ne dozvolimo da u našem okruženju postoji mesto za razmnožavanje u vidu stajaćih i toplih voda ili visoke trave, gdje komarci mogu da miruju kada je sunce iznad nas.

Velika pomoć je i korišćenje insekticida u sredinama gdje ima mnogo insekata. Preporučuje se da se ova sredstva koriste po uputstvu proizvođača, jer u manjim koncentracijama nisu efikasna, a u većim koncentracijama mogu biti i te kako štetna za okolinu, kao i za kućne ljubimce.

Zaštita iz prirode

Ako ste više za prirodan način zaštite od komaraca, na terasu ili u baštu zasadite neven ili noćnu frajlu, ruzmarin ili lavandu, a djelotvorne su i pojedine začinske biljke: nana, bosiljak, matičnjak. One snažnim mirisom cvjetova ili drugih delova biljaka – tjeraju komarce.

Direktna zaštita

Kada je riječ o direktnoj zaštiti pasa od ujeda komaraca, nažalost, ne možete koristiti ove biljke ili njihova eterična ulja direktno na njihovoj koži zbog dlačnog pokrivača. Ali zato postoje različiti fabrikovani preparati na bazi ovih biljaka u vidu ogrlica ili spot-on preparata. Mana im je to što imaju izrazito jak miris dok su djelotvorni i djelimično smetaju i samom psu i vlasniku.

Spot-on

Pošto sigurno sprovodite zaštitu od ektoparazita (buha i krpelja), u sezoni komaraca možete da koristite spot–on preparate, koji pružaju zaštitu i od komaraca. Naravno, i sa ovim preparatima trebalo bi biti obazriv i koristiti ih po preporuci veterinara, jer kod psa koji ima kožne probleme ili ne smije da se koristi preparat direktno na koži ili taj preparat neće imati zadovoljavajući efekat.

I kao posljednji način odbrane, za aktivnosti u prirodi birajte vrijeme kada je manji broj ovih insekata aktivan, pazite da pas ne boravi blizu organskog otpada i ne puštajte ga u visoku travu. U slučaju da se ipak dogode neprijatni ujedi, ako ih je manje, slobodno možete koristiti neku kremu za smanjenje osjećaja svraba tokom nekoliko dana, pazeći da je namažete direktno na kožu, a ne na dlaku. Ukoliko postoji veći broj ujeda i pas je nemiran ili počinje da se pojavljuje veći otok, obratite se veterinaru radi dobijanja terapije.

 

Visoko.co.ba/fokus.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE