Pred bh. sudove ne mogu ni časne sestre

577
epa04785712 A group of nuns among the tens of thousands of catholic who filled the Kosevo Stadium, in Sarajevo, Bosnia 6 June 23015 to celebrate mass led by Pope Francis during his one day visit to the capital. EPA/LUCA ZENNARO

Sa odlukom Visokog sudskog tužilaškog vijeća BiH koja je izazvala ogorčenost javnosti, a u kojoj se kaže da zaposleni u pravosudnim organima ne smiju imati vjerska obilježja, stoji još veća diskriminacija. U zaključku ovog Vijeća se navodi da, kada je riječ o strankama pred sudovima, u kontekstu vjerskih obilježja, da se u tim situacijama odlučuje za svaki slučaj posebno. Sarajevski imam Muhamed Velić, među prvima je ukazao da ova odluka krši prava žena sa hidžabom, ali i časnih sestara.

Opasnija kvalifikacija

-Dakle, u odluci Vijeća stoji da ne mogu biti uposlenice nositeljice vjerskih obilježja. Pri tome mislimo na djevojke, žene  sa hidžabom, ali i da ne zaboravimo, časne sestre. Ne samo da one ne mogu raditi u pravosudnim institucijama, već će se neko očitovati u slučajevima koji se budu vodili da li one mogu biti svjedoci?! To je jedna još teža i opasnija kvalifikacija. I upravo to već učinjenoj diskriminaciji daje još veću težinu  – upozorava Muhamed Velić, sarajevski imam.

O odluci VSTV-a smo razgovarali i sa časnom sestrom koju smo zamolili za komentar nakon jučerašnje mise u Katedrali “Srca Isusova“ u Sarajevu.

-A šta da vam kažem? Ako im ne trebamo mi koji činimo dobra djela i pošteno radimo svoj posao, koji smo posvećeni Bogu, onda neka rade šta hoće. Nas ionako nisu pitali kada su donosili takve odluke. Mi časne sestre također završavamo fakultete, obrazovane smo i nastojimo pomoći kako svojoj zajednici, tako i društvu. Ja sam završila Pedagošku akademiju u Sarajevu, gdje sam upoznala mnogo djevojaka muslimanki koje su pokrivene. Ostale smo prijateljice. I dan-danas jedna drugoj čestitamo Bajram, Božić – priča nam ova mlađa časna sestra.

Kaže da je prema njenom mišljenju više nepravde načinjeno muslimankama koje su pokrivene.

-One su više uključene u civilne službe i to što je uradilo Visoko sudsko tužilačko vijeće nije uredu. Ako nekada budem morala na sud kao svjedok, a nadam se da neću, neko drugi će odlučivati samo zbog mog vjerskog opredjeljenja da li mogu da svjedočim ili ne. Ne znam, neshvatljivo je – kazala nam je ova časna sestra.

Licemjerna politika

Imam Muhamed Velić kaže kako u našoj zemlji ima mnogo prečih stvari da se rješavaju od vjerskih obilježja u pravosudnim institucijama.

-U civilizacijskom svijetu u Americi, Evropi nisu problem vjerska obilježja, samo kod nas. Ovdje neko uporno hoće da predstavi sekularnu državu da je protiv vjere. Znate, sekularizam nema problem sa vjerom. Naše društvo treba da bude otvoreno. Licemjernom politikom nećemo daleko stići. Ako nam je cilj EU, moramo biti otvoreni, inkluzivni, pa tako Bog traži od nas. Bog je sudija, a mi nismo – poručio je imam Velić.