SvijetMacron će priznati da su mogli zaustaviti genocid u Ruandi

Macron će priznati da su mogli zaustaviti genocid u Ruandi

Francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je da su Francuska i njeni zapadni i afrički saveznici “mogli zaustaviti” genocid u Ruandi 1994., ali da nisu imali volje da zaustave pokolj oko 800.000 ljudi, uglavnom etničkih Tutsija.

U video poruci koja će biti objavljena u nedjelju povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, Macron će naglasiti da je “kada je počela faza potpunog istrebljenja Tutsija, međunarodna zajednica imala sredstva da zna i djeluje”, saopćeno je iz njegovog kabineta. Predsjednik smatra da je u to vrijeme međunarodna zajednica već imala istorijsko iskustvo svjedočenja genocida sa holokaustom u Drugom svjetskom ratu i masovnim ubistvima Armena u Osmanskoj Turskoj tokom Prvog svjetskog rata.

Macron će reći da “Francuska, koja je mogla da zaustavi genocid sa svojim zapadnim i afričkim saveznicima, nije imala volje” da to učini, dodao je zvaničnik. redsjednik neće ići u Kigali kako bi prisustvovao obilježavanju godišnjice genocida ove sedmice zajedno s predsjednikom Ruande Paulom Kagameom, ali umjesto toga Francusku će predstavljati njen ministar vanjskih poslova Stéphane Séjourné.

Macron je, tokom posjete Ruandi 2021. godine, priznao “odgovornost” Francuske za genocid i rekao da samo preživjeli mogu dati “dar oprosta”. Ali nije se izvinio, a Kagame, koji je predvodio pobunu Tutsija koja je okončala genocid, dugo je insistirao na potrebi za snažnijom izjavom.

Istorijska komisija koju je osnovao Macron i koju vodi istoričar Vincent Duclert također je 2021. zaključila da je došlo do neuspjeha Francuske pod vodstvom Francois Mitterrandom, dodajući pak da nema dokaza da je Pariz saučesnik u ubistvima. Marcel Kabanda, predsjednik udruženja preživjelih genocida Ibuka France, pozdravio je Macronovu poruku objavljenu u četvrtak. “Ide čak i dalje od Duclertovog izvještaja ili njegove poruke u Kigaliju (2021.). Presretan sam što Francuskoj daje pozitivnu sliku zemlje koja prepoznaje svoje mane i raste kroz prepoznavanje svoje istorije.”

 

 

 

Visoko.co.ba/federalna.ba/AFP


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE