BiHKo sve ide u Parlament BiH – donosimo imena

Ko sve ide u Parlament BiH – donosimo imena

Centralna izborna komsija Bosne i Hercegovine odradila je većinski dio posla. Rezultati Opštih izbora konačno utvrđeni, mandati poznati, poznata i imena. Prije nego što političke stranke krenu u pregovore i izborne kombinatorike, donosimo imena igrača za državni parlament. Na sceni neka nova, ali dominiraju uglavnom stara, dobro poznata politička lica.

Od 42 mandata, najviše ima SDA – osam. Zatim SNSD – šest. Treći je SDP s pet mandata, prati ih HDZ BiH s jednim mandatom manje. DF i NiP osigurali su po tri mandata. Dva mandata u državnom parlamentu ostvarili su Naša stranaka, NES, SDS i PDP. Po jedan mandat imaju Bosanskohercegovačka inicijativa, Lista za pravdu i red Nebojše Vukanovića, DEMOS, SDA i Ujedinjena Srpska.

Iz Federacije BiH u državnom parlamentu će participirati osam stranaka. Najviše mandata osvojila je SDA, a iz ove stranke u parlamentarne klupe će ponovo Šemsudin Mehmedović i Nermin Mandra. Pridružit će im se Denijal Tulumović, Midhat Čaušević, Amor Mašović, ali i Šemsudin Dedić, federalni ministar poljoprivrede, kao i Šerif Špago. Zahvaljujući kompenzacijskom mandatu, tu je i Safet Kešo.

Iz SDP-a već dobro poznati sastav kandidata. Za mandate su se izborili: Jasmin Imamović, dugogodišnji gradonačelnik Tuzle, aktuelni zastupnici Zukan Helez i Saša Magazinović, a ovaj put pojačanje im prave Albin Muslić i Rejhana Dervišević.

Tim zastupnika HDZ-a BiH naredne četiri godine činit će opet Darijana Filipović i Predrag Kožul, ali ovaj put i aktuelni predsjednik Federacije Marinko Čavara, te Slavko Matić kroz kompenzacijski mandat.

Dobro poznata lica i među kandidatima DF-a. U Parlamentu Bosne i Hercegovine ponovo su Zlatan Begić i Vlatko Glavaš, a zbog kompenzacijskog mandata pridružit će im se i Milan Dunović, aktuelni potpredsjednik Federacije.

Ovaj put kao kandidat Naroda i Pravde mandat je osigurao Denis Zvizdić. NiP će zbog kompenzacijskog mandata imati još dva zastupnika, a to su Nihad Omerović i Mia Karamehić-Abazović.

Naša stranka osigurala je dva mandata. Zastupnici ove stranke naredne četiri godine su Sabina Čudić, te zbog kompenzacijskog mandata još jedno poznato lice – Predrag Kojović.

NES i Nove generacije također će imati dva parlamentarca: Zlatko Miletić putem kompenzacijskog mandata i Jasmin Emrić kroz regularni mandat.

Svog predstavnika će imati i Bosanskohercegovačka inicijativa – Kasumović Fuad, a to će biti Aida Baručija, koja je i prethodne četiri godine sjedila u državnom parlamentu, ali branila boje druge stranke.

Kada su u pitanju parlamentaraci koji dolaze iz Republike Srpske, SNSD-u pripada šest pozicija. Mandat je osvojio aktuelni predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Zoran Tegeltija, a osim njega iz ove stranke će u Parlamentu biti još i Radovan Višković, aktuelni premijer RS-a. U klupama je ponovo Nebojša Radmanović, a pridružit će ime se i Obren Petrović, Sanja Vulić i Miroslav Vujičić.

SDS će imati dva zastupnika, to su Darko Babalj i Mladen Bosić.

PDP će također zauzeti dvije pozicije. Zastupnici će biti Branislav Borenović, predsjednik stranke, i zahvaljujući kompenzacijskom mandatu Mira Pekić.

Prvi put zastupnika na državnom nivou Bosne i Hercegovine će imati Lista Za pravdu i red Nebojše Vukanovića. Njihove ideje zastupat će Nenad Grković.

Jednog zastupnika će imati DEMOS. Zahvaljujući kompenzacijskom mandatu to će biti Čedomir Stojanović.

Također, jedan mandat iz RS-a imat će i SDA. Zastupnik ove stranke zbog kompenzacijskog mandata bit će Edin Ramić, federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica.

Ujedinjena Srpska je još jedna stranka koja će imati jednog predstavnika. Kao njihov kandidat djelovat će Milan Petković, i to preko kompenzacijskog mandata.

Visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE