ZanimljivostiKako pripremiti savršeno kuhanu tjesteninu? Evo zašto je "al dente" bolja za...

Kako pripremiti savršeno kuhanu tjesteninu? Evo zašto je “al dente” bolja za vaše zdravlje

Postoje različita mišljenja o najboljem načinu pripreme tjestenine, a dok neki zagovaraju kuhanje dok ne omekša – istraživanja ukazuju da je “al dente” kuhana tjestenina zapravo bolja po vaše zdravlje.

Tjestenina se sastoji od škroba i glutena. Ove dvije komponente različito reaguju na hemijskom nivou: gluten apsorbira granule škroba, dok škrob upija vodu i bubri dok se ne rasprši u vodi za kuhanje ako se kuha dovoljno dugo – što znači da ako tjesteninu kuhate predugo, škrob će se otpustiti u vodu za kuhanje – što rezultira gubitkom hranjivih tvari.

Tjestenina kuhana “al dente” ima niži glikemijski indeks. S kraćim vremenom kuhanja, granule škroba su hidratizirane, ali ne toliko da bi se otpustile u vodu za kuhanje. Škrob se također može postepeno variti, što sprečava skokove šećera u krvi. Sirova tjestenina nije lako probavljiva jer se probavni enzimi u tijelu ne mogu zalijepiti za nju, dok prekuhana tjestenina ima tendenciju da formira ljepljivo tijesto u probavnom traktu, koje blokira probavu. To znači da tjestenina ne smije biti sirova ili prekuhana, već servirana “al dente”.

Kako pripremiti savršeno kuhanu tjesteninu

Lonac mora biti dubok i cilindričnog oblika. Za kuhanje tjestenine treba odabrati srednji ili veliki lonac jer je za to potrebna velika količina vode. Za svaki paket tjestenine od 500 grama, trebat će vam nešto više od tri litra vode i dvije kašike soli. So treba dodati čim voda proključa, neposredno prije dodavanja tjestenine.

Kada voda proključa, dodajte tjesteninu odjednom i promiješajte drvenom kašikom. Nemojte dodavati ulje u testeninu dok se kuha ili rizikujete da se ukus prenese na testeninu. Ako ništa drugo, možete dodati malo maslinovog ulja odmah nakon što procijedite tjesteninu kako biste spriječili da se zalijepi.

Vrijeme kuhanja tjestenine je sve. Ako pogriješite, imat ćete previše sirovu ili prekuhanu tjesteninu. Vrijeme kuhanja varira u zavisnosti od kvaliteta pšenice i obično je navedena na pakovanju. Svježoj ili punjenoj tjestenini potrebno je tri ili četiri minute da se skuha i gotova je kada počne da pluta na vrh. Da ne biste pogriješili, probajte komad da provjerite da li je pravilno skuhan. Kada ocijedite tjesteninu, uvijek sačuvajte šolju vode od kuhanja kako bi vaš sos dobio pravu konzistenciju kada je to potrebno.

Prednosti tjestenine kuhane “al dente” za zdravlje:

“Al dente” tjestenina održava nizak nivo šećera u krvi – Prekuhana tjestenina ima relativno viši glikemijski indeks u odnosu na tjesteninu kuhanu “al dente”. To znači da mekša tjestenina stvara ogroman porast šećera u krvi od djelimično kuhane tjestenine.

“Al dente” tjestenina je lakše svarljiva – U većini slučajeva, tjestenina se pravi od napuknute pšenice i sadrži samo umjeren glikemijski indeks. Budući da “al dente” tjestenina još uvijek sadrži veliki dio svojih fizičkih komponenti, lakše se probavlja jer se neželatinizirane granule škroba nisu razbilo tokom kuhanja.

Prekuhavanje tjestenine razgrađuje mrežu proteinskih molekula nalik na spužvu, čineći je mekšom. Da biste probavili ovu vrstu tjestenine, vaš probavni sistem mora u potpunosti želatinizirati škrobne granule koje pretvaraju rezance u odvod energije u vašem tijelu.

“Al dente” tjestenina čini da se duže osjećate siti – Kada tjestenina nije prekuhana ili nedovoljno kuhana potrebno joj je više vremena za varenje, zbog čega se duže osjećate siti. Ovo je značajno ako pokušavate paziti na svoju težinu i ne želite se prejedati. Na ovaj način možete držati svoje porcije pod kontrolom i nećete jesti toliko da biste bili zadovoljni.

 

 

 

Visoko.co.ba/klix.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE