SvijetIran domaćin razgovora o mirovnom sporazumu Azerbejdžana i Armenije

Iran domaćin razgovora o mirovnom sporazumu Azerbejdžana i Armenije

Ministri vanjskih poslova Irana, Turske i Rusije sastat će se u ponedjeljak u Teheranu sa svojim kolegama iz Azerbejdžana i Armenije, i razgovarat će o napretku ka postizanju mirovnog sporazuma između dva južnokavkaska susjeda, javili su iranski i ruski državni mediji.

Prvi sastanak ministara vanjskih poslova Rusije, Armenije i Azerbejdžana nakon septembarske munjevite ofanzive azerbejdžanskih snaga na Nagorno-Karabah održat će se i u vrijeme rastućih napetosti na Bliskom istoku.

Iranska državna novinska agencija IRNA prenijela je saopćenje ministarstva vanjskih poslova da te zemlje žele razgovarati o regionalnim pitanjima “bez uplitanja neregionalnih i zapadnih zemalja”.

To je implicitna referenca na Sjedinjene Države i Evropsku uniju, čije je učešće u potrazi za mirovnim sporazumom između Armenije i Azerbejdžana posebno razbjesnilo Moskvu.

Ruska novinska agencija Interfax javila je da će ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov otputovati u Teheran na sastanak.

Otkako je pokrenula invaziju punog obima na Ukrajinu u februaru 2022., Moskva nastoji da učvrsti vojne i diplomatske veze sa zemljama van tradicionalnog Zapada. Lavrov se otada nekoliko puta sastao sa svojim iranskim kolegom.

Rusija se smatra sigurnosnim garantom između Azerbejdžana i Jermenije, ali su zahtjevi njenog rata u Ukrajini doveli do slabljenja njenog utjecaja.

Azerbejdžan je prošlog mjeseca izveo munjevitu ofanzivu kako bi povratio kontrolu nad regijom Nagorno-Karabah gdje su etnički Armenci uživali de facto nezavisnost od otcjepljenja 1990-ih.

Više od 100.000 etničkih Armenaca bilo je prisiljeno da pobjegne, dok je Armenija optužila Azerbejdžan da provodi etničko čišćenje – što Azerbejdžan negira, tvrdeći da Armenci imaju mogućnost da ostanu i budu integrirani u Azerbejdžan.

Dvije zemlje su vodile dva rata u protekle tri decenije i do sada nisu uspjele postići mirovni sporazum uprkos dugogodišnjim naporima Sjedinjenih Država, EU i Rusije.

Takozvana južnokavkaska platforma 3+3, koja je pokrenula pregovore u 2021. godini, trebala je uključiti i Gruziju, ali je Gruzija ranije saopćila da ne planira učestvovati u inicijativi i navela je u nedjelju da njeni diplomati neće doputovati u Teheran, prenosi Reuters.

Visoko.co.ba/federalna.ba/Fena


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE