Iako to danas možda i nije toliko često, neki vozači i dalje imaju običaj da gorivo čuvaju u kanisterima, i da ga skladište i u garažama, šupama ili na sličnim mjestima.
Ovdje se postavlja pitanje šta se dešava sa takvim zalihama, odnosno da li je pravilno na takav način čuvati gorivo, kao i to koliko dugo ono može da stoji u takvim uslovima.
Dakle, da li postoji rok trajanja goriva?
U skladištima rafinernija i na benzinskim stanicma benzin i dizel se skladište se u namjenskim tankovima. Stručnjaci tvrde da čuvanje goriva u neadekvatnim uslovima, osim što može da ugrozi zdravlje i život ljudi, može da dovede do degradacije kvaliteta goriva i da stvori probleme prilikom njegove primjene.
Kada se gorivo skladišti u adekvatnim uslovima i namjenskim tankovima, koji imaju mogućnost održavanja i dreniranja (odvođenja vode koja nastaje usled kondenzacije, do koje dolazi zbog razlike u temperaturam u i izvan tankova), benzin može da se čuva i do dvije godine, dok se dizel čuva do šest mjeseci.
Dakle, čuvanje goriva u neadekvatnim uslovima može da ga pokvari, pri čemu je dizel gorivo ugroženije, navodi “Revija HAK”. Rok upotrebe goriva u kanistrima je, tako, samo nekoliko mjeseci. Neki ugljovodonici iz goriva ispare, a neki reaguju sa kiseonikom iz vazduha, što utiče sa opadanje kvaliteta i “kvarenje” goriva.
Zbog toga se savjetuje da, ukoliko to nije neophodno, ne treba stvarati zalihe goriva u garažama, pošto je riječ o visokozapaljivom materijalu, kome sa stajanjem opada kvalitet.
Visoko.co.ba/nezavisne.com
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.