Lista čekanja duga, prioriteta mnogo, a napredak ograničen. Uglavnom, političkim sukobima. Prva prilika za potpisivanje Sporazuma s Frontexom propuštena. Baš kada se činilo da su nesporazumi riješeni, a aktivnosti pri kraju – novi problem. Sumnje da se državna nadležnost prepušta entitetima. Ko će čuvati državnu granicu?
Prijenos nadležnosti sa države Bosne i Hercegovine na entitet RS. Broj pokušaja nepoznat, nijedan uspješan, no od ideje se ne odustaje. Da li se ovaj put na mala vrata isti scenario pokušava ostvariti sporazumom s Frontexom? Potvrda ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića (DNS) jučer je izostala. Za svoje prisustvo uskratio sjednicu Vijeća ministara BiH, a sa šutnjom nastavio, pa ni na naše upite odgovora nema. Stoga podsjetnik na ranije stavove koji su probudili sumnju.
„Nama je važno da pored Granične policije uz pripadnike Frontexa budu uključeni i pripadnici entitetskih i kantonalnih MUP-ova. To je pitanje suvereniteta i mi ćemo insistirati da pripadnici Frontexa ne mogu preuzimati nikakve akcije bez iskazivanje naše potrebe za tim“, poručio je Nešić.
A jasne stvari, zakonom regulisane, potrebno je nekada ponoviti. Isključiva nadležnost u graničnom pojasu naše države u rukama je Granične policije Bosne i Hercegovine. Iako državno pitanje, ne manjka upozorenja s federalnog nivoa. Vizije oduzimanja nadležnosti Bosne i Hercegovine neće dočekati dobrodošlica već otpor.
„Mi to nećemo dozvoliti i to se ne može desiti . Potpisivanje sporazuma ne obuhvata nikakvu saradnju s nižim nivoima vlasti, to je nemoguće. Potpisuje se saradnja sa državom Bosnom i Hercegovinom. Granice Bosne i Hercegovine će čuvati Granična policija i niko više“, poručuje Ramo Isak, ministar unutrašnjih poslova FBiH (Snaga naroda).
„Posebno ukazujemo na važnost jačanja Granične policije Bosne i Hercegovine. Prema informacijama s državnog nivoa vlasti, prošli saziv Vijeća ministara Bosne i Hercegovine ostavio je devastiranu Graničnu policiju Bosne i Hercegovine“, istakao je Vahidin Munjić, direktor Federalne uprave policije.
Informacije potvrđene. Stavovi usaglašeni. Djelovanje Frontexa u našoj zemlji okarakterisano kao prioritet. Iako od iznimne važnosti, ne pod svaku cijenu. A cijena – prijenos državnih nadležnosti na entitetske – bila bi previsoka.
„RS s MUP-om RS-a značajno kontroliše granice Bosne i Hercegovine jer je Granična policija devastirana. Imate stalno iz RS-a nastojanja u kojima u nekim dokumentima oni pokušavaju stalno reći da država mora dobiti saglasnost entiteta za nešto. To ne može“, naglasio je Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH (NiP).
Osim čekanja na usaglašavanje stavova, šta može, a šta ne, čeka se i na redovne dolaske ministara na radna mjesta. A vrijeme teče, Evropska komisija očekuje odgovor na zahtjeve. Frontex na listi najvažnijih tijela EU u području slobode i sigurnosti među ključnim prioritetima. Bar na papiru. Jer, za sada, dijeli istu sudbinu sa zakonima koji u ladicama čekaju ministarske stolove.
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.