SvijetGdje završava lobiranje, a počinje korupcija?

Gdje završava lobiranje, a počinje korupcija?

Ni institucije Evropske unije koje insistiraju na vrijednostima nisu imune na korupcijske skandale. Bivši i sadašnji članovi i zaposlenici Evropskog parlamenta uhapšeni su u okviru opsežne istrage o navodnim nedozvoljenim lobističkim aktivnostima jedne zaljevske zemlje. Belgijsko tužilaštvo nije objavilo o kojoj državi je riječ ali tamošnji mediji vjeruju da se radi o Kataru-domaćinu Svjetskog prvenstva u fudbalu. Među uhapšenima je i potredsjednica EP Eva Kaili koju je parlament ubrzo smijenio je zbog navodne umiješanosti u korupciju. Negira da je primila mito iz Katara.

Koja je cijena popravljanja imidža države i gdje završava lobiranje, a počinje korumpiranje? To su samo neka od mnogih velikih pitanja na koje bi odgovor trebali naći belgijski istražitelji ali i zvaničnici institucija Evropske unije, u pokušaju da odmotaju klupko velikog korupcijskog skandala koji trese Brisel. Upleteno je više osoba. Uhapšeno je šest, a u pritvoru su ostale četiri, među kojima je najzvučnije ime Eve Kaili, dosadašnje potpredsjednice Evropskog parlamenta iz redova socijalista.Teške optužbe im se stavljaju na teret: učešće u kriminalnoj organizaciji, pranje novca i korupcija…….

“Vijesti su veoma, veoma zabrinjavajuće. Suočavamo se sa nekim događajima i činjenicama koje me brinu kao bivšeg predsjednika Evropskog parlamenta”, kazao je Josep Borrell, visoki predstavnik EU za vanjsku politiku i sigurnost.

A tek koliko je zabrinuta aktuelna predsjednica Evropskog parlamenta. Pogotovo nakon hapšenja jedne od njenih 14 potpredsjednika. Tužilaštvo tvrdi da je uz grkinju Kaili u skandal upleten i njen partner- Francesco Giorgi, inače pomoćnik u Evropskom parlamentu.Također i Pier Antonio Panzeri – bivši zastupnik Evropskog parlamenta koji vodi nevladinu organizaciju Fight Impunity odnosno Borba protiv nekažnjivosti, koja se hvalila bliskim vezama sa istaknutim ljevičarskim političarima. Četvrti koji je u pritvoru je kao i prethodna dvojica Italijan. Niccolo Figa-Talamanca također vodi nevladinu organizaciju koja se, koje li ironije, zove – Nema mira bez pravde. O svojoj ulozi u ovom slučaju je ispitan i italijanski sindikalista Luca Visentin, generalni sekretar Međunarodne konfederacije sindikata, organizacije sa 200 miliona članova. Niko neće proći nekažnjeno poručila je predsjednica Evropskog parlamenta otvarajući plenarnu sjednicu u Strazburu. Ovom aferom se, kako je ustvrdila, uz Parlament pod napadom, našla i evropska demokratija.

“Neprijatelji demokratije za koje je prijetnja i samo postojanje ovog parlamenta neće se zaustaviti ni pred čim. Ti zlonamjerni akteri, povezani sa autokratskim trećim zemljama su navodno iskoristili nevladine organizacije, sindikate, pojedince, pomoćnike i članove Evropskog parlamenta kao oružje u nastojanju da potkopaju naše procese”, istakla je predsjednica Evropskog parlamenta Roberta Metsola.

Zbog sumnje da su primili velike iznose novca i skupe darove kako bi uticali na Evropski parlament u korist jedne zaljevske zemlje, policija je izvršila pretrese domova osumnjičenih ali i još nekoliko desetina lokacija među kojima i nevladinih organizacija te niz ureda u sjedištu Evropskog parlamenta. Pronađene su torbe pune eura ali i na računima. Računi su blokirani a novac, računari i mobilni telefoni – oduzeti. Predsjednica Evropskog parlamenta obećava punu istragu.

“Nećemo se zaustaviti i svaki kamen ćemo prevrnuti. Ne mogu predvidjeti gdje će ovo odvesti. Ali mogu reći da se bojim, i to je opšti utisak nakon naših prvobitnih otkrića, da se priča neće ovdje završiti.”

Vjerovatno neće ali je barem poznato gdje je priča počela. Tužioci su, kako navode, mjesecima sumnjali da jedna zaljevska zemlja pokušava uticati na ekonomske i političke odluke evropskog zakonodavca. Iz izvora bliskih istrazi belgijski mediji prenose da je riječ o Kataru. Evropski parlament trebao je ove sedmice glasati o prijedlogu o produžetku bezviznog režima za građane Kuvajta, Katara, Omana i Ekvadora.

Država Katar kategorično odbija bilo kakve pokušaje povezivanja sa optužbama za nedolično ponašanje. Svako povezivanje katarske vlade s navodnim tvrdnjama je neosnovana i ozbiljna dezinformacija.

Ozbiljne su i navodne optužbe. Dolaze u vrijeme kada je Katar – domaćin Svjetskog prvenstva u fudbalu i nakon višegodišnjih pitanja da li je legalno izborio mundijal kao i kritika te zaljevske zemlje zbog eksploatacije radnika migranata koji su pomogli u izgradnji infrastrukture.

“Katar je kupio glasove ovog parlamenta kako bi prikrio iskorištavanje i smrt migrantskih radnika na objektima za Svjetsko prvenstvo. Ove činjenice su šokantne. Više od milion eura je zaplijenjeno iz domova osumnjičenih, a potpredsjednica parlamenta je iza rešetaka. Integritet naše institucije je pod znakom pitanja. Želim da poručim Kataru. Ne možete kupiti članove Evropskog parlamenta kao što kupujete fudbalske klubove”, naglasila je predsjednica ljevičarske grupe u EP Manon Aubry.

Skandal, koji mnogi ocjenjuju jednim od najvećih u istoriji Evropskog parlamenta, šokirao je Brisel.

“Saznanje da su se neke kolege lično bogatile tako što su promovisale interese ove ili one strane sile je očigledno nešto što nas sve šokira, u svakom slučaju sve članove parlamenta koji pokušavaju da urade svoj posao ispravno”, navodi Philippe Lambert, jedan od predsjednika Grupe Zeleni/Evropski slobodni savez.

“Već smo predložili komisiju za istragu koja mora analizirati političke odgovornosti i cijelu tu mrežu nevladinih organizacija, udruženja koja djeluju u sivoj sferi oko Evropskog parlamenta”, kazao je Marco Zanni, predsjednik Grupe identitet i demokratija u EP.

“Želimo da razjasnimo, da budemo sigurni da nema takozvanih trulih jabuka pored ovih priča koje smo već vidjeli i koje moraju biti ispitane i razjašnjene”, navodi lider italijanske delegacije S&D grupe u EP Brando Denifei.

Korupcijska afera je bacila sjenku na povjerenje građana u rad Evropskog parlamenta koji nastoji da bude moralni kompas. Zbog toga su po hitnom postupku Kaili razriješili dužnosti potpredsjednice parlamenta, klub socijaldemokrata je suspendirao njeno članstvo dok ju je njena grčka socijalistička stranka PASOK –izbacila.

“Bez razmišljanja. Zajedno s našim kolegama smo odlučili da Grupi evropskih socijalista i Evropskom parlamentu iznesemo potrebu za jačanjem kontrolnih mehanizama i pravila. Kontrola onih koji se bavili pitanjima o državama poput Katara, Rusije i Azarbejdžana”, kazao je lider PASOK-a Nikos Androulakis.

Predsjednica Evropske komisije je podsjetila na prijedlog stvaranja nezavisnog tijela za etička pitanja koje bi nadziralo sve institucije EU.

Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen kaže: “Provjeravamo na našem sajtu, registar transparentnosti koji imamo, gdje se objavljuju svi sastanci članova kolegija i članova njihovih kabineta sa predstavnicima lobističkih interesnih grupa. Mi smo veoma transparentni po tom pitanju i to je razlog zašto mislimo da imamo iskustva o tome kako da osnujemo etičko tijelo.”

Nekoliko kolega novinara je negodovalo kada je von der Leyen odbila odgovoriti na pitanja o odnosima njenog potpredsjednika Margaritisa Shinasa s Katarom kao i okolnostima njegove posjete toj zemlji. Istovremeno, Kaili preko svog grčkog advokata odbacuje sve optužbe i poručuje da je njen rad u Kataru bio dio šireg plana EU i da je dobijala uputsva od predsjednice EP Roberte Mecole. I dok su mnogi u Briselu požurili da operu ruke od Kaili, zanimljivo je da je primjećeno ali ne toliko kritikovano njeno obraćanje Evropskom parlamentu nakon posjete Kataru i sastanka s tamošnjim ministrom rada. Svjetsko prvenstvo je, kako je kazala, dokaz kako sportska diplomatija može donijeti istorijsku promjenu u zemlji čije su reforme nadahnule arapski svijet.

“Kažem da je Katar pionir u radničkim pravima, ukidanju i smanjenju minimalne plate uprkos izazovima, čak i evropske kompanije odbijaju da sprovode ove zakone. Obavezali su se na viziju, po izboru i otvorili su se svijetu. Ipak neki ovdje, naše kolege ih diskriminiraju, maltretiraju i optužuju za korupciju sve one koji s njima razgovaraju, a ipak uzimaju njihov gas.”

Pozivi na preispitivanje odnosa sa Katarom- ukoliko se optužbe dokažu, za neke evropske zemlje bi mogli biti neugodni, posebno one koje su sklopile dugoročne ugovore o kupovini gasa. Katargejt, kako je skandal nazvan u medijima, mogao bi za tu zaljevsku zemlju koja pokušava popraviti svoj međunarodni imidž, sportskim rječnikom rečeno biti-autogol.

Visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE