BiHDžubur: Potpuno haotično stanje u robnim rezervama, potreban novi zakon

Džubur: Potpuno haotično stanje u robnim rezervama, potreban novi zakon

Naše robne rezerve su, nažalost, u poprilično lošem stanju, kazao je Ahmed Džubur, profesor na Agromediteranskom fakultetu u Mostaru, gostujući u emisiji Odgovorite ljudima.

„U Federaciji BiH postoji Federalna direkcija robnih rezervi i sedam kantonalnih direkcija. Direkcije u HNK-u, ZHK-u i BPK-u ne postoje, dok je u SBK-u formirana 1998., ali ne funkcioniše. Ovdje imamo jedan apsurd da su normativi za rad i formiranje robnih rezervi iz ratne 1995. godine, znači potpuno neprimjerene za sve druge situacije, osim ratnog stanja, poput stanja tržišnih poremećaja, pandemije i raznih elementarnih nepogoda“, podsjetio je on.

Robne rezerve FBiH trebaju funkcionisati na način da se donose srednjoročni, petogodišnji planovi, kaže Džubur, a onda na osnovu toga i godišnji.

„Nijedan srednjoročni plan nije urađen od 1995. godine i imamo potpuno haotično stanje u robnim rezervama. I revizija je konstatovala da je funkcija federalnih i kantonalnih robnih rezervi da formira stanje robnih strateških rezervi pri čemu 47 posto otpada na prehrambene proizvode, a 53 na sve drugo. Imamo situaciju koja se u pandemiji pokazala – da u izvanrednim stanjima imamo ogromne poremećaje na tržištu. Revizija je konstatovala da zbog nedostatka roba i koordinacije između federalnih i kantonalnih robnih rezervi uopšte nemamo bilans koliko robnih rezervi strateških roba postoji“, smatra on.

Poručio je da se ‘haotično stanje mora prevazići donošenjem novog zakona o robnim rezervama’.

Robne rezerve moraju biti regulator tržišnih poremećaja – one to nisu, tvrdi Džubur.

„U ovom slučaju imamo nešto što je potpuno drugačije nego u regiji. Robne rezerve i rad Federalne direkcije su proglašeni državnom tajnom. Praktično – ako pitate šta imamo u robnim rezervama – reći će vam to je državna tajna“, zaključio je on.

Visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE