BiHČija je zgrada?

Čija je zgrada?

Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine i Federalni zavod za statistiku vode spor o vlasništvu nad imovinom u Sarajevu. Zgrada je upisana kao vlasništvo Federalnog zavoda, što je za Agenciju za statistiku BiH nezakonito, pa su se odlučili obratiti i Tužilaštvu BiH.

U zgradi u srcu stare jezge glavnog grada Bosne i Hercegovine nalaze se dvije statističke institucije – Federalni zavod i Agencija za statistiku BiH. Iz Agencije za statistiku BiH kažu da su oni vlasnici ove zgrade, odnosno da je Federalni zavod nelegalno upisan u zemljišne knjige što sa federalnog nivoa demantuju, odnosno kažu da je sve urađeno u skladu sa zakonom.

Direktor Federalnog zavoda za statistiku Emir Kremić nije htio komentarisati spor s kolegama sa državnog nivoa. Ranije je za našu televiziju govorio o zakonima na koje se iz ove institucije pozivaju da zgrada njima pripada: “Jasno je kada se pogledaju svi službeni glasnici od 1991. do 1996. – tu se vidi pravni kontinuitet. Za nas je bespredmetno raspravljati o tome. Federalni zavod za statistiku nije na popisu državne imovine OHR-a, imate niz drugih agencija sa državnog nivoa. Da li bi to značilo da SIPA-i, koja je naknadno osnovana, trebala pripasti zgrada Federalnog MUP-a?”.

Iz Agencije za statistiku BiH kažu da je pozivanje na zakone i propise, što rade sa nivoa FBiH, apsoulutno neutemeljeno. Niz institucija uključenih u ovaj slučaj počinio je niz nezakonitosti koje su nedavno prijavljene Tužilaštvu BiH, kažu u Agenciji za statistku BiH. Sa stavovima u Agenciji za statistiku BiH saglasna je struka.

Zamjenik direktora Agencije za statistiku BiH Fadil Fatić ističe kako u članu 3 rješenja, u dispozitivu, stoji da se prethodno moraju riješiti imovinsko-pravni odnosi. Imovinsko-pravni odnosi nisu nikad riješeni i postoje vertikalno tri institucije koje su kršile propise – Federalni zavod za statistiku, Općina Stari Grad i Općinski sud Sarajevo.

“Kako taj zakon još nije donesen, mjera zaštite još stoji jer se radi o imovini iz kontinuiteta koja je u periodu do 31.12.91. bila vlasništvo BiH. Može se razgovarati samo o pravu korištenja, a ne o pravu vlasništva”, objašnjava Muharem Cero, ekspert za državnu imovinu.

Upravo je Zakon o državnoj imovini ključ rješenja i za ovaj i za mnoge druge slučajeve – ukazuju u Pravobranilaštvu BiH. Što se tiče navedenog spora, kažu, sada je na potezu ponovo Općina Stari Grad Sarajevo, koja mora donijeti novo rješenje.

“To je jedno pitanje koje je vrlo važno za ovu oblast za državu BiH i njene institucije, ali i druge nivoe. To je nešto čime bi se trebalo pozabaviti”, navodi Ismet Velić, zamjenik pravobranioca BiH.

Očitovanje iz Općine Stari Grad Sarajevo nismo dobili. Spor oko zgrade, odnosno imovine statističkih instuitucija traje već više od deceniju, a umjesto rješavanja – svjedočimo novim akterima i zapletima.

 

Visoko.co.ba/federlana.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE