BiHFTV u centru za liječenje ovisnika: Dobna granica konzumenata sve je niža!

FTV u centru za liječenje ovisnika: Dobna granica konzumenata sve je niža!

Dok su narkotici za neke unosan biznis koji im omogućuje lagodan život, iznad standarda u našoj zemlji, za neke je pošast koja stvara ovisnike i oduzima živote. Narkotici u našoj zemlji sve su dostupniji. Broj ovisnika raste, a dobna granica konzumenata sve je niža. Kada droga postane dio njihova života, zbog koje su u stanju učiniti i najveća krivična djela, pomoć se traži u centrima za odvikavanje. U jednom takvom bila je i ekipa Federalne televizije.

Bosna i Hercegovina, zemlja u tranzitu, idealno je područje za krijumčarenje narkotičkih sredstava. Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu samo su u protekloj godini otkrili i oduzeli 269 kilograma opojne droge kokain, a droga je u našu državu dolazila iz Južne Amerike. Na ovom problemu kontinuirano rade i Federalna uprava policije, ali i kantonalna ministarstva unutrašnjih poslova.

„Od 2021. evidentira se blagi pad u broju evidentiranih krivičnih djela po Članu 238. – Neovlaštena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga, tako da smo u 2022. evidentirali 109 ovih krivičnih djela, a u 2023. godini 67“, navodi glasnogovornica Uprave policije MUP-a TK-a Adnana Sprečić.

Narkomanija najčešće pogađa osobe u najosjetljivijem životnom dobu, između 14. i 25. godine. Skoro svi ovisnici u svijet narkomanije ulaze iz radoznalosti, a kada droga postane dio njihovog života, zbog koje su u stanju učiniti i najveća krivična djela, pomoć se traži u centrima za odvikavanje. Jedan takav je u naselju Smoluća, nadomak Lukavca. No, prava borba, zapravo, počinjee tek nakon odlaska iz ove sterilne zone.

„Bilo je teško. Bježalo se od stvarnosti i problema, bježalo se u supstance. Jednostavno se tražio bijeg od problema. Nisam imao hrabrost da se suočim s tim svojim problemima“, priča nam jedan korisnik Centra Crops.

„Vjerovatno će biti neka mala doza straha. Šta kada se susretneš možda u nekom momentu s nečim s čime ne bi trebao da se susretneš. Šta tada, kako tada? Ali, ovdje smo da naučimo kako to da prevaziđemo“, dodaje drugi korisnik Centra.

U Centru za rehabilitaciju ovisnika u Smolućoj za 20 godina, pomoć je potražilo oko 800 osoba. Posljednje analize centra pokazuju zabrinjavajuće podatke. Starosna dob njihovih korisnika pomjerena je ispod 30 godina.

„Prije 10 do 15 godina u Centar su dolazili korisnici koji su imali po 10 do 20 godina ovisničkog staža i to su uglavnom bile osobe u zrelijoj životnoj dobi – između 35 i 45 godina. Za njih je bila karakteristična heroinska ovisnost. Danas nam se javljaju mlađe generacije, za koje je karakteristična ovisnost o psihostimulansima, najčešće o amfetaminima“, ističe pedagog u Centru Crops Kenan Rahmanović.

Boravak u Centru je 12 mjeseci, a korisnici kroz različite radno-okupacione terapije rade na izgradnji pozitivnih stavova prema životu. Nakon rehabilitacije pristupa se resocijalizaciji, a proces se bazira na pripremi štićenika za povratak u društvo, u staro socijalno okruženje.

“Nije u pitanju samo ovisnik, u pitanju je cijela porodica. Pomažemo mnogim porodicama. Jučer smo imali jedan slučaj momka koji je završio program. Bio je 12 mjeseci, završio program, vratio se u porodicu. Roditelji su došli prezadovoljni i pokazalo se da se može pobijediti ovisnost“, govori Mevludin Joldić, direktor Centra Crops.

Narkomanije ja bolest koja, nažalost, stvara ovisnički identitet. Diskriminacija koja počiva na stereotipu: jednom ovisnik, uvijek ovisnik – problem je koji prati sve one koji uspiju pobjeći iz mraka zvanog droga. Zbog toga je neophodno na nivou države hitno napraviti sistemske programe podrške, kako se osobe koje završe proces opravka ne bi vratile na stari kolosijek, odakle je prilika za ponovni oporavak mala, a šansa za gubitak života velika.

Visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE