Zasigurno najveća radost za sve roditelje je rođenje djeteta, a u slučaju utvrđivanja autizma roditelji doživljavaju šok. Needuciranost društva pojačava pritisak na roditelje kojima se čitav život mijenja. Međutim, na svu sreću, postoje educirane osobe koje koriste metode kroz koje se autizam uspješno prevazilazi. Često sebi postavljamo pitanje, koliko smo uopšte svjesni o autizmu? Najčešće su svjesni samo roditelji, braća, sestre, odnosno uži članovi porodice te osobe/institucije koje direktno rade sa njima. Sve ovo je prošla i prolazi porodica Kulenović iz Visokog, čiji sin Alem je rođen sa autizmom, ali oca Nahida i majku Sanelu to nije pokolebalo niti jednog trenutka.
“Na žalost, o autizmu se još uvijek malo zna mada smo mišljenja da se stvari kreću u pozitivnom smijeru. Upravo zahvaljujući pojedincima i ustanovama koji se direktno bave osobama sa posebnim potrebama, svjesnost postaje sve veća a takve osobe i njihovi najmiliji vide svoje mjesto u društvu i malo svjetliju budućnost. Takve ustanove su svakako Centri za ranu intervenciju, Dnevni centri za osobe s posebnim potrebama, udruženja roditelja i škole”, govori Nahid Kulenović.
Mali Alem je na vrijeme upućen u Centar za ranu intervenciju u Zenici gdje se, prema riječima roditelja, susreo sa mladim, stručnim osobljem, odnosno timom ljudi koji su mnogo pomogli porodici Kulenović.
“Sa navršenih šest godina života Alem je iz Zenice upućen u tek otvoreni Dnevni centar u Dobrinju kod Visokog. Tako naš sin postaje jedan od prvih štićenika Centra, a na obostranu radost dio tima iz Zenice prelazi u DC Dobrinje. Moram spomenuti da evo već godinama mi roditelji nismo primjetili da niti jedan štićenik nije došao ili izašao iz Dnevnog centra a da nije veseo. Svi oni doživljavaju sve uposlenike kao bliske članove jedne obitelji, a sam objekat im je kao druga kuća”, dodao je Alemov otac.
Dobar i stručan rad osoblja sa Alemom doveo je do toga da se par godina kasnije Alem upiše u osnovnu školu. Svi zajedno su se potrudili da u školi obezbijede potrebna sredstva, uslove i stručni kadar.
“Mislimo da kombinacija Dnevnog centra i škole donosi dobre rezultate. To ističemo jer je Dnevni centar usmjeren na životne vještine, dok je škola na opšte obrazovanje. Neki roditelji još uvijek izbjegavaju upis u školu i pored činjenice da imaju pravo na asistenta u nastavi. Naš sin trenutno, određenim danima, ide u Dnevni centar i u školu. U školi se se s njim radi po prilagođenom planu i programu. Na žalost, ova situacija sa Covidom i nastava na daljinu oduzima od svih nas jedan bitan segment života, a to je socijalizacija, jer čovjek je društveno biće”, objašnjava Nahid.
Pored svih navedenih aktivnosti Alem jako voli vodu i plivanje tako da je već godinama korisnik Olimpijskog bazena u Sarajevu. Ništa mu ne pada teško, izuzetno je predan svemu, pa je tako njegova “radna sedmica” veoma popunjena i produktivna.
“Kao prosvjetni radnik i kao roditelj želim da poručim svim roditeljima, uključujući i roditelje tipične djece, da se posvete svojoj djeci i da više rade i razgovaraju s njima. Na kraju, želim naglasiti da smo svi, gore pobrojani, jedna velika porodica u kojoj su naši najdraži sretni i zadovoljni”, zaključio je Nahid Kulenović iz Visokog.
Visoko.co.ba/Naša riječ/Neven Krajišnik
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.