BiHProsjačenje je opasan kriminal i kršenje prava djece

Prosjačenje je opasan kriminal i kršenje prava djece

Iako zloupotreba djece za prosjačenje predstavlja opasan kriminal i kršenje prava djece, ovaj problem je i dalje široko zastupljen u mnogim gradovima naše zemlje. Sve veće siromaštvo, posebno među Romima, rezultira organizovanim grupama djece, koje su natjerane na prosjačenje.

Na bh. ulicama i dalje je prisutno prosjačenje djece koja su vrlo često žrtve trgovine ljudima, s obzirom na to da su prisiljeni donijeti određenu količinu novca. “Djecu smo nalazili u vrlo teškim situacijama, u veoma zapuštenom stanju, izgladnjelu, promrzlu”, kaže Nedeljko Jurkić, socijalni radnik u Centru za socijalni rad Tuzla.

Na području Tuzle već godinu dana djeluje Prihvatilište za djecu koja se zateknu u prosjačenju, te je kroz centar do sada prošlo 48 djece. Za neke su se stekli uvjeti za povratak u biološku porodicu, dok je određen broj njih ostao na domskom smještaju.

“To nisu djeca koja su samovoljno na ulici. Uvijek je to neki organizovani vid zloupotrebe djece. To je problem za koji nismo bili ni svjesni da će poprimiti ove razmjere kad smo krenuli u ovaj projekat. Sada vidimo je to stvarno veliki društveni problem”, ističe Amir Muharemović, direktor JU Doma za djecu bez roditeljskog staranja Tuzla.

Ombudsmen za ljudska prava BiH Ljubomir Sandić pojašnjava da su pravila i regulativa jasni i da pravni okvir podrazumijeva apsolutnu zaštitu prava djece, te da su teret, obaveza i odgovornost na vlasti države u kojoj djeca tako žive.

Većina djece koja su zatečena u prosjačenju dolaze iz romskih porodica. “Ono što radimo da smanjimo taj problem kroz naše udruženje jeste da ekonomski osnažimo žene u romskim zajednicama kako bi na neki način imale egzistenciju da se niti one niti djeca ne nađu na ulici”, kaže Indira Bajramović, predsjednica Udruženja žena Romkinja „Bolja budućnost“ Tuzla.

Iz tuzlanskog udruženja “Zemlja djece” savjetuju građane da prestanu davati novac pa će nestati i osoba koje prose na ulici. Dok god građani daju novac oni time finansiraju prosjačenje, napominju.

Udruženje “Zemlja djece” iz Tuzle nudi pomoć djeci ulice, nudeći im obrok, dnevni centar u koji se mogu skloniti sa ulice i uraditi nešto korisno. Trenutno na evidenciji imaju 60 osoba, od kojih je 43 djece.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE