BiHPolitikaMnoštvo kandidata u izbornoj utrci - politički pluralizam ili biznis

Mnoštvo kandidata u izbornoj utrci – politički pluralizam ili biznis

Na listama su etablirane političke stranke i poznati pojedinci, ali je i mnoštvo onih o kojima šira javnost BiH zna malo ili nimalo. Kada su u pitanju kandidature za inokosne funkcije, situacija je posebno zanimljiva u RS.

Opšte je poznato da dva vodeća politička bloka u ovom entitetu imaju kandidate za srpskog člana Predsjedništva BiH. Milorad Dodik ispred koalicije okupljene oko SNSD-a na megdan će Mladenu Ivaniću, kandidatu Saveza za pobjede. Međutim, oni nisu jedini pretendenti na funkciju u Predsjedništvu BiH, jer u utrci učestvuju i Mirjana Popović iz Srpske napredne stranke i Gojko Kličković iz Prve srpske demokratske stranke.

Rekordan broj je i kandidata za predsjednika / potpredsjednike RS. Čak 37 njih je na ovjerenim listama. U javnom diskursu se najviše govori o Željki Cvijanović i Vukoti Govedarici, kao kandidatima za predsjedničku funkciju. Ramiz Salkić i Josip Jerković, sudeći po kandidaturi, žele obnoviti mandat kao potpredsjednici RS.

U utcri za predsjednika i potpredsjednka RS su i javnosti poznata imena, poput, Slobodana Pavlovića, Admira Čavke, Joze Barišića, te Ćamila Durakovića. No, da li ste znali da svoje predsjedničke kandidate imaju, između ostalih,  i Demokratska stranka invalida BiH, Srpska napredna stranka, Liberalna stranka BiH, Savez za Stari Grad, USD BiH, Prva srpska demokratska stranka, te da je na listama oko 20 nezavisnih kandidata?

Je li veliki broj političkih stranaka i nezavisnih kandidata odraz političkog pluralizma u BiH? Bivši član CIK-a BiH Vehid Šehić kaže da to, nažalost, nije slučaj.

U analizi za Vijesti.ba, on napominje da u BiH postoji jako puno političkih subjekata, dok ih je daleko manji broj u razvijenim demokratskim državama sa demokratskom tradicijom i istinskom parlamentarnom demokratijom. Više je razloga za takvo stanje.

vehid-sehic

“Pođimo od toga da na Zapadu prvo ide novac, pa politika, dok u BiH ide politika jer je ona sredstvo za materijalno obezbjeđenje svih onih koji se bave ovom djelatnošću ili koji dobiju povjerenje građana. To je najveći problem u BiH radi čega imamo i činjenicu da je isključivo materijalni interes motiv mnogih da se bave politikom. Možda u tome leži odgovor i za sve one koji se kandiduju za predsjednika i potpredsjednike RS”, navodi Šehić.

Mnogi pojedinci, ali i političke partije ulaze u izbornu trku svjesni da ne mogu pobijediti određene kandidate etabliranih političkih stranaka ili poznatih pojedinaca, ali ravnopravno učestvuju u raspodjeli mjesta u biračkim odborima.

“I to može biti jedan od razloga zašto se ljudi kandiduju, jer znamo za trgovinu, odnosno prodaju mjesta u biračkim odborima. Neophodna sredstva, odnosno takse koje treba platiti CIK-u BiH za učešće na izborima upravo plaćaju političke stranke i to nije nova pojava. To se uvijek dešavalo sa nezavisnim kandidatima. Utvrđeno je da je samo jedan od deset nezavisnih kandidata dobio samo jedan glas”, navodi Šehić.

Prema njegovim riječima, sve je predmetom političke trgovine, što upućuje na zaključak da građani BiH nemaju slobodne izbore.

Šehić pojašnjava da razlog za kandidaturu može biti i lični motiv pojedinca.

“Neko naprosto želi da u svojoj biografiji ima to da je bio kandidat za člana Predsjedništva BiH ili predsjednika i potpredsjednika RS”.

Iako svjesni da ne mogu dobiti izbornu utakmicu, Šehić zaključuje da “kada se sve pretvori u biznis, sve varijante su moguće”.

vijesti.ba/visoko.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE