Lokalne TemePozitivno VisokoZlatko Ganić za N1: Velliki uticaj bh. influensera na društvenim mrežama

Zlatko Ganić za N1: Velliki uticaj bh. influensera na društvenim mrežama

Zlatko Ganić, stručnjak za društvene mreže i digitalni marketing, kazao je za N1 da je veliki uticaj influensera na marketinške trendove u Bosni i Hercegovini, naglasivši da se u tom smislu, bh. tržište ne razlikuje mnogo od svjetske scene.

On smatra da to nije ”bacanje novca” te da takvo, ciljano oglašavanje, donosi izuzetne rezultate.

‘To je tema o kojoj se u zadnje vrijeme dosta priča u regionu, ne samo u BiH. Svjetski oglašivači su to već prevazišli pa vidite da Jeniffer Lopez na Facebooku reklamira video igru. Kod nas se to počelo gledati kao “bacanje novca” što apsolutno nije tačno. Ono što moramo znati jeste da ne možemo svi sve pa tako ne može svaki influencer reklamirati ili raditi sa nekim brendom ako to nema veze sa onim što taj influencer inače radi na tom svom profilu. Odabir osobe sa kojom ćete raditi na ovakav način je jako bitan, postoji nekoliko faktora koje morate znati prije nego što odlučite da li je ta osoba zaista dobra za vaš brend. Ideja influenca je da svoj brend približimo korisnicma koji imaju potencijalni interes za tim brendom, ali da to “reklamiranje” izgleda prirodno onome što neko inače radi, da nije klasična reklama. Napravi se analiza potencijalnih osoba, kao recimo koliko korisnika u prosjeku vidu objavu tog Influencera, koliko njih reaguje na sadržaj (post), da li je radio za konkurenciju ili za nešto potpuno suprotno od onoga čime se bavi pa je imao “ofrinih” reklama i njegov influence slabi i slično. Ako odaberete Hajrudina Šišića, da skupa radite na nekom prehrambenom proizvodu to onda ima smisla. Čovjek kuha, kuhar po profesiji i redovno objavljuje takav sadržaj, ljudi ga prate upravo zbog toga, onda sigurno nećete pogriješiti i možete očekivati rezultat. Isto tako ukoliko želite reklamirati neku video igru ili opremu za računare Amir Hadžić je dobar izbor. Influence nije bacanje novca”, ispričao je Ganić za N1.

Naglasio je da česta promjena algoritama na društvenim mrežama uzrokuje mijenjanje strategija oglašivača i to dosta utiče na ono što mi vidimo na društvenim mrežama.

”Više nego ikad viđamo video oglase jer trenutno je to Facebookov omiljeni format kojeg su mnogi prepoznali kao takvog i sve više ga koriste, dok na instagramu je sve više Instagram Story-a. Video na Facebooku i Insta Story su formati koji nam omogućavaju najbrži i najveći doseg različitih korisnika u jednom danu, tako da BH tržište zaista prati trendove, neki oglašivači više/bolje a neki manje i to je ono što diferencira njihov uspijeh. Svi se trude napraviti što bolji i orginalniji sadržaj jer samo orginalan sadržaj stvara Engagement korisnika na te postove koje vide (u moru sadržaja koji se plasira u jednom danu), što je i konačan cilj. Zato viđamo sve više neobičnih formi”, dodao je naš sagovornik.

Koliko se digitalni marketing uspio nametnuti na tržištu BiH?

‘Iskreno, dosta dobro, danas ne možete zamisliti kampanju bez Digitalne komuniakacije. Prije nekih 5-6 godina udio Digitala u marketinškim kampanjama je bio između 5% i 15%. Danas imate oglašivače koji 100% svog budgeta ulažu u Digital jer su shvatili da je to jedini kanal komunikacije koji mogu izmjeriti od početka do kraja i sa prilično malim ulaganjima mogu napraviti dobre rezultate sa kojima će biti zadovoljni. Možemo mi pričati kako hočemo, ali uspjeh investicije u komunikaciju se mjeri po ROI-u tj. povratu investicije i za neke brendove Digital donosi više od 200%. Za vrijeme pandemije imali smo priliku vidjeti kako su neke kompanije prvi put počele prodavati svoje proizvode online i uvidjeli da to zaista radi, od zdrave hrane, piće pa do odjeće. Mislim da su kompanije iz sektora odjeće jako dobro odradile posao u protekla dva mjeseca. Moram istaći i činjenicu da imamo još jako puno prostora u Digitalnoj komunikaciji i da dosta kompanija razmišljao o tome kao da je to budućnost i nešto što tek dolazi. Nije, Digital je nikad bitniji i prisutiniji u poslovanjima kompanija. Savjetujem svima da se dobro zamisle i što prije uključe u svakodnevnicu jer ako internet je dostupan svima, cijlom svijetu, mi već kupijemo online stvari koje bimo mogli kupiti ovdje po mnogo povoljnijim cijenama”, potcrtao je Ganić u razgovoru za N1.

Na kraju, dodao je da je u vrijeme pandemije došlo do određenog pada marketinških aktivnost na društvenim mrežama da bi se već sada, oglašivači počeli vraćati natad uz prognozu da će sve propušteno biti nadoknađeno u naredna dva mjeseca.

N1 / Visoko.co.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE