Drevni Egipat
Egipćanke su svoje oči iscrtavale kreonom, a sjena je uglavnom bila plava ili zelena. Popularna boja usana je bila narandžasta, crvena ili plavo – crna.
Antička Grčka
U Antičkoj Grčkoj korištena je neutralna sjena. Isticale su se obrve. Ako žena nije imala svoje, iznad nosa je lijepila životinjske dlake. Grčka je podsticala prirodnu ljepotu.
Stara Indiija
Indijke su ocrtavale donje linije očiju. U svoju kosu su stavljale dekorativne uzorke cvijeća. Čak tada sjaj na usnama je bio popularan. ‘Bindi’, tačka između očiju, je bila obilježje svake udate žene.
Stoljeće Kraljice Elizabete
Djevojke su na svoju kožu stavljale bijeli puder, a usne ukrašavale crvenim ružem. Da bi im čelo izgledalo duže brijale su obrve i liniju koja obilježava prirodan kraj kose ka licu.
Gejše, Japan
Koža gejši, boja lica je morala da bude izrazito bijela, a oblik „W“ od bijele farbe im je bio ocrtan na leđima. Usne su bojile crvenom bojom, ali ne čitave, nego do mjere da poprime izgled pupoljka. Donja crta očiju je, također, bila obojena crvenom bojom. Ovaj način šminkanja koriste gejše u Japanu i danas.
Period prije Francuske revolucije
Francuskinje su isticale svoje jagodice rozim rumenilom. Blijed ten se toliko cijenio da su neke žene, da bi naglasile, crtale vene. Također, crtale su i mladeže da bi naglasile bjelinu lica.
Raskošne 60-te
Svijetlo roza boja ruža je bila najpopularnija. Oči su se isticale umjetnim trepavicama. Obrazi su trebali biti istaknuti a kosa ‘pufnasta’.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.