SportNogometŽeljo prošao, Zrinjski i Olimpic bez drugog pretkola

Željo prošao, Zrinjski i Olimpic bez drugog pretkola

Večeras su bh. predstavnici u Evropskoj ligi odigrali uzvratne utakmice prvog pretkola ovog takmičenja, a prolaz dalje izborio je Željezničar, dok se Olimpic i Zrinjski nisu uspjeli plasirati u drugo pretkolo.

Zrinjski – Shirak 2:1 (ukupni rezultat 2:3)

Prvi meč danas odigrao je Zrinjski. Plemići su savladali armenski Shirak rezultatom 2:1, ali to nije bilo dovoljno, s obzirom na to da je Shirak u prvom meču na svom terenu slavio rezultatom 2:0.

Zrinjski je bio bolji rival tokom većeg dijela susreta, ali u prvom poluvremenu nisu uspjeli postići željeni gol. Ipak, u 80. minuti Jasmin Mešanović postiže gol iz penala za 1:0, a samo pet minuta kasnije Miloš Filipović postiže lijep gol za 2:0.

I nakon ovog pogotka Plemići su nastavili s napadima i činilo se kako bi bh. predstavnik mogao postići još jedan gol i izboriti plasman u drugo pretkolo. No, tako nije mislio ponajbolji igrač Shiraka Jean-Jacques Bougouhi koji nakon jednog kontra-napada u 96. minuti postiže gol za 2:1. Tako je plasman dalje osigurao armenski predstavnik koji će u drugom pretkolu Evropske lige igrati protiv AIK Stockholma.

Spartak Trnava – Olimpic 0:0 (uk. rez. 1:1, dalje prošao Spartak zbog više postignutih golova u gostima)

Na teren su drugi, od tri bh. predstavnika u Evropskoj ligi, izašli nogometaši Olimpica. Izabranici Mirze Varešanovića su gostovali u Slovačkoj kod Trnave i odigrali veoma dobar meč koji je završen rezultatom 0:0. Nažalost, to im nije bilo dovoljno za prolaz dalje, s obzirom na to da je meč u Sarajevu završen rezultatom 1:1, te je Spartak zbog više postignutih golova u gostima prošao dalje.

Inače, meč u Slovačkoj je bio veoma tvrd i napet. Obje ekipe su imale svoje šanse koje nisu iskoristili, te su nogometaši Olimpica svoj premijerni nastup u nekom od evropskih takmičenja završili već u prvom pretkolu. Spartak Trnava će u drugom pretkolu ovog takmičenja igrati protiv Linfielda.

Željezničar – Balzan 1:0 (uk. rez. 3:0)

Posljednji na teren od bh. predstavnika izašli su izabranici Milomira Odovića koji su na stadionu “Asim Ferhatović – Hase” savladali malteški Balzan 1:0. Jedini gol na susretu postigao je rezervista Damir Sadiković u 66. minuti.

Plavi s Grbavice će tako biti jedini predstavnici Bosne i Hercegovine u drugom pretkolu Evropske lige gdje će snage odmjeriti s mađarskim Ferencvarošem. Susreti su na rasporedu 16. i 23. jula.

Od klubova iz susjednih zemalja, prolaz dalje osigurali su hrvatski klubovi Hajduk i Lokomotiva, srbijanski timovi Vojvodina i Čukarički, te crnogorska Mladost, dok su se već na samom startu od Evropske lige oprostili Crvena zvezda, Sutjeska i Budućnost.