Lokalne TemeZaštita djece ili profit: Čak 14 kladionica u Visokom krši Zakon o...

Zaštita djece ili profit: Čak 14 kladionica u Visokom krši Zakon o igrama na sreću, mnoge u blizini škola i džamija

Grad Visoko se nalazi na popisu lokalnih jedinica u Federaciji BiH gdje postoji veliki broj kladionica koje su smještene u neposrednoj blizini škola i vjerskih objekata, što je zabranjeno važećim zakonskim propisima.

Piše: Naim K. // Visoko.co.ba

Naime, Grad Visoko, zajedno s još 42 lokalne jedinice u Federaciji Bosne i Hercegovine, suočava se s ozbiljnim kršenjem Zakona o igrama na sreću. Prema izvješću Federalne uprave za inspekcijske poslove /FUZIP/, mnogobrojne kladionice se u Visokom nalaze nedovoljno udaljene od škola i vjerskih objekata, suprotno propisanim zakonskim odredbama.

Prema podacima Federalne uprave za inspekcijske poslove, u Visokom trenutno postoji čak 14 kladionica koje se nalaze na udaljenosti manjoj od 100 metara od obrazovnih i vjerskih ustanova, što dorektno krši član 123. Zakona o igrama na sreću FBiH. Ovi podaci potvrđeni su u okviru zastupničkog pitanja koji je pokrenuo poslanik Admir Čavalić u Parlamentu FBiH.

Izvor: Federalna uprava za inspekcijske poslove (FUZIP)
Izvor: Federalna uprava za inspekcijske poslove (FUZIP)

Pojašnjenja radi, član 123. Zakona o igrama na sreću jasno navodi da kladionice ne smiju biti smještene na udaljenosti manjoj od 100 metara od škola i vjerskih objekata. Međutim, dokumentacija koju je Federalna uprava za inspekcijske poslove dostavila Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine, otkriva da čak 14 kladionica u Visokom krši ovu zakonsku odredbu.

FUZIP je lokalnim vlastima u periodu od jula do oktobra prošle godine dostavio popis svih kladionica čija lokacija nije u skladu sa zakonom, a koje se nalaze na području pojedinih općina i gradova.

Prema tom popisu, Visoko je među jedinicama s najvećim brojem takvih nelegalno smještenih kladionica.

Ova zabrinjavajuća situacija nije ograničena samo na Grad Visoko. Lukavac, općina s najvećim brojem kladionica, suočava se s čak 28 objekata koji su smješteni na nepropisnoj udaljenosti od škola i vjerskih objekata.

Čak i sarajevski Novi Grad, najmnogoljudnija općina u Federaciji Bosne i Hercegovine, ima 16 kladionica koje krše zakon. Slična situacija je i u Gradu Zenici i Travniku, gdje se nalazi 19 nepropisno smještenih kladionica.

Iz Federalne uprave za inspekcijske poslove ističu da bi Porezna uprava Federacije Bosne i Hercegovine trebala dodatno provjeriti ove informacije.

Kršenje zakona o igrama na sreću nije samo pitanje pravne prirode, već ima i ozbiljne posljedice na društvo i mlade generacije. Blizina kladionica školama može potaknuti nezdrave obrasce ponašanja među mladima i narušiti njihovu sigurnost i dobrobit.

Stoga je hitno potrebno da nadležne institucije poduzmu konkretne korake kako bi osigurale provedbu zakona i zaštitile mlade generacije.

Kako bi se zaštitila sigurnost djece i poštivanje zakonskih propisa, važno je da nadležne institucije hitno poduzmu mjere.

Prema riječima stručnjaka, samo zajedničkim naporima možemo stvoriti okruženje u kojem će djeca biti zaštićena od potencijalnih negativnih utjecaja kladionica u njihovoj blizini.

Podsjećamo, Građani Bosne i Hercegovine svake godine u kladionicama potroše milijarde maraka. Klađenje, igre na sreću, kockanje prakticira ogroman broj ljudi, među njima i veliki broj mladih. Gotovo polovina stanovnika Bosne i Hercegovine bar jednom je probala neku od igara na sreću.

Neke procjene govore da u BiH više od 500 hiljada ljudi posjećuje kladionice i kocka svakodnevno, a da od tog broja nekih 50 hiljada su patološki kockari. Što znači da su osobe koje su razvile ovisnost o kockanju.

Piše: Naim K. // Visoko.co.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE