BiHZakon o radu: Koja je razlika između prijedloga Nikšićeve i Novalićeve Vlade?

Zakon o radu: Koja je razlika između prijedloga Nikšićeve i Novalićeve Vlade?

Uprkos nastojanjima da se Zakon izmijeni, to do sada nije učinjeno, a sada je on i dio Reformske agende. Prošla Vlada koju je predvodio SDP imala je prijedlog zakona o radu koji je u dobroj mjeri isti kao i ovaj kojeg je u proceduru na Vladu poslao DF-ov resorni ministar Milan Mandilović. No, uprkos tome, i SDP i DF se sada protive donošenju novog zakona, kao i SBB Fahrudina Radončića.

Savez samostalnih sindikata BiH, tačnije predsjednik Sindikata Ismet Bajramović i predsjednici pojedinih granskih sindikata protive se novom zakonu o radu, kao što su se protivili i predloženim izmjenama zakona ranijih vlada. Kako su tekli pokušaji unazad nekoliko godina da se izmijeni Zakon o radu, možete vidjeti ovdje. Na primjedbe Sindikata su odgovorili i ekonomski stručnjaci koji podržavaju predložene izmjene.

Prijedlog Nikšićeve vlade zakona o radu (član 70.) iz 2011. godine u vezi radnika sa promijenjenom radnom sposobnošću je identičan Prijedlogu zakona o radu (član 74.) koji je Vlada FBiH ove sedmice uputila u parlamentarnu proceduru. Poslodavac može samo uz prethodnu saglasnost vijeća zaposlenika odnosno sindikata otkazati ugovor o radu radniku kod kojega postoji promijenjena radna sposobnost. Poslodavcu je ostavljena i mogućnost da putem arbitraže, a onda i suda, pokuša dobiti predmetnu saglasnost ako je nezadovoljan odlukom vijeća zaposlenika.

U članu 98. Prijedloga zakona o radu koji je u parlamentarnu proceduru uputila Nikšićeva Vlada navodi se da poslodavac ne može otpustiti ili rasporediti na druge poslove sindikalnog povjerenika tokom i šest mjeseci nakon njegovo vršenja dužnosti. Identična odredba nalazi se i u članu 103. novog Prijedloga zakona o radu.

U Prijedlogu Nikšićeve vlade se uvela mogućnost da ugovori na određeno mogu trajati tri godine u odnosu na trenutne dvije godine, a ista stavka se nalazi i u prijedlogu Novalićeve vlade.

Trenutni Prijedlog predviđa mogućnot da prekovremeni rad traje do 60 sati, a ista mogućnost je ostavljena i u prijedlogu iz 2011. kada je za sezonske poslove predviđena mogućnost prekovremenog rada od 60 sati sedmično.

U Prijedlogu koji je Vlada FBiH ove sedmice poslala u parlamentarnu proceduru navedeno je da se radnim vremenom ne smatra vrijeme pripravnosti u kojem je radnik pripravan odazvati se pozivu poslodavca za obavljanje poslova, ako se ukaže takva potreba. Identična odredba je predviđena i u Prijedlog zakona o radu iz 2011. godine koji je Vlada na čelu sa Nikšićem poslala u parlamentarnu proceduru.

Spisak identičnih odredbi između Zakona o radu koji je SDP u 2012. podržao, a sada mu se protivi je – ogroman. Ipak, između ova dva prijedloga postoji jedna razlika, a to je da Nikšićev prijedlog nije ukidao mogućnost da kolektivni ugovori budu na neodređeno, dok je Vlada na čelu sa premijerom Novalićem tu odredbu ukinula.

Stoga čudi da upravo Nermin Nikšić, koji je u međuvremenu došao na čelo SDP-a, sada potpisuje sporazume sa sindikatima, navodno se boreći za prava radnika, a i sam je želio da se usvoji gotovo identičan zakon. Jedino nije imao hrabrosti da to učini, misleći, valjda, da će tako zadržati vlast. Epilog je poznat: niti smo dobili novi zakon o radu, niti su se Nikšić i SDP zadržali na vlasti. Sada iz ugodne opozicione hladovine nastoje, makar i kratkoročno, dobiti poneki politički poen.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE