SvijetXijevo neodržavanje govora tokom BRICS-a pokrenulo brojne glasine

Xijevo neodržavanje govora tokom BRICS-a pokrenulo brojne glasine

Kineski lider Xi Jinping neočekivano je preskočio zakazani govor na ključnom multilateralnom poslovnom forumu u Južnoj Africi u utorak.

Xi je doputovao u Johanesburg na samit Bricsa u ponedjeljak navečer, na njegovo tek drugo međunarodno putovanje ove godine, nakon posjete Moskvi u martu. Na pisti aerodroma dočekao ga je južnoafrički predsjednik Cyril Ramaphosa. Prema rasporedu samita, očekivalo se da će Xi prisustvovati forumu i iznijeti komentare zajedno s drugim liderima u utorak. Ali umjesto toga njegov govor je pročitao kineski ministar trgovine, Wang Wentao. Xi je kasnije prisustvovao večeri, ali razlog za propuštanje govora nije naveden. Činilo se da je to odluka u posljednjem trenutku, jer su članci u državnim medijima i objave na društvenim mrežama glasnogovornika kineskog ministarstva vanjskih poslova objavljeni kao da je on lično održao pomenuti govor.

Neki posmatrači u Kini nagađali su da li nešto “nije u redu” ili je Xi privremeno bolestan, ali malo je vjerovatno da će im biti ponuđeno objašnjenje. Bill Bishop, autor Sinocisma, popularnog biltena o kineskim pitanjima, primijetio je da je već prošao duži period ovog mjeseca bez ikakvih javnih nastupa Xija, što je izgledalo “malo čudno”. “Ova odluka u posljednjem trenutku, da se preskoči poslovni forum izgleda još čudnije. Dakle, u nedostatku bilo kakvih korisnih informacija iz sistema NRK-a (Narodne Republike Kine), tračevi će se početi širiti”, rekao je.

Kineski Global South Project je naveo da je ovo drugo neobjašnjivo odsustvo kineskog zvaničnika nakon što je bivši ministar vanjskih poslova Qin Gang – koji mjesecima nije viđen u javnosti – također propustio prošlomjesečni sastanak ministara vanjskih poslova Bricsa.

„Reći da je Xijevo odsustvo izvanredno je potcenjivanje jer kineski lideri nikada ne propuštaju ovako koreografisane događaje“, navodi se. Govor, koji je održao Wang, iznio je tanko prikrivene napade na SAD, opisujući neimenovanu zemlju kao “opsjednutu održavanjem hegemonije koja je dala sve od sebe da osakati tržišta u nastajanju i zemlje u razvoju”.

“Ko god se prvi razvije, postaje njihova meta suzbijanja. Ko god sustiže postaje meta opstrukcije”, rekao je Wang u ime Xija.

Zemlje Brics-a – Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika – predstavljaju oko 40% svjetske populacije i četvrtinu globalnog BDP-a. Lideri svih zemalja članica osim Vladimira Putina za kojim je međunarodni krivični sud izdao nalog za hapšenje, lično prisustvuju samitu.

Samitu su prisustvovali predstavnici i desetina drugih zemalja, jer glavne članice razmatraju proširenje svog članstva. Neke članice poput Kine nastoje izgraditi Brics kao protivtežu zapadnim blokovima poput G7 ili G20, iako unutar grupe postoje podjele. Brazilski predsjednik Luiz Inácio Lula da Silva rekao je u utorak da nije cilj grupe da se takmiči sa zapadnim institucijama. Indijsko rukovodstvo, koje ima često nestabilne odnose s Kinom, također oklijeva oko osnaživanja Pekinga kroz Brics.

Visoko.ba/federalna.ba/The Guardian


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE