SportNogomet(VIDEO) Remi Liverpoola i Manchester Cityja

(VIDEO) Remi Liverpoola i Manchester Cityja

U derbiju 28. kola engleskog nogometnog prvenstva Liverpool i Manchester City su odigrali 1-1 što je najviše obradovalo Arsenal koji je ostao na vrhu ljestvice.

Gosti su poveli u 23. minuti golom Johna Stonesa, a izjednačio je Alexis Mac Allister iz jedanaesterca u 50. minuti.

Za “Građane” je od 69. minute zaigrao Mateo Kovačić, dok Joško Gvardiol nije ulazio u igru.

Liverpool je ovim rezultatom prekinuo niz od sedam uzastopnih pobjeda, dok je Cityju ovo bila 21. uzastopna utakmica bez poraza.

Bio je to posljednji okršaja Jurgena Kloppa i Pepa Guardiole u Premier ligi jer njemački stručnjak na kraju sezone napušta klupu “Redsa”. Ove sezone dva velika stručnjaka mogu se susresti još i u FA kupu.

Liverpool je derbi dočekao bez osam igrača, Klopp nije mogao računati na Bena Doaka (koljeno), Joela Matipa (koljeno), Trenta Alexandera-Arnolda (koljeno), Alissona Beckera (bedro), Stefana Bajčetića (list), Thiaga Alcantare (mišići), Curtisa Jonesa (potkoljenica) i Ryana Gravenbercha (gležanj).

Prvu priliku imao je domaćin, Conor Bradley je u 14. minuti pucao, ali nije bio precizan. Četiri minute kasnije Luis Diaz je zabio za Liverpool gol, ali je poništen zbog zaleđa asistenta Nuneza. Četiri minute kasnije sve je bilo čisto, ali na suprotnoj strani. Kevin De Bruyne je sjajno izveo korener na prvu stativu gdje je John Stones iskoristio neopreznost domaće obrane pogodivši za 1-0.

Liverpool je mogao do izjednačenja u 32. minuti, ali je Dominik Szoboszlai loše pucao glavom. U završnici prvog dijela zaprijetio je Diaz, ali nije bilo promjene rezultata. “Redsi” su uspjeli izjednačiti u 50. minuti golom Alexisa Mac Allistera iz kaznenog udarca.

Najstrožu kaznu je skrivio vratar Ederson oborivši Nuneza koji je iskoristio pogrešno dodavanje Akea i “ukrao loptu”. Do nove promjene rezultata moglo je doći u 57. minuti, Phil Foden je bio u izglednoj poziciji, ali je Caoimhin Kelleher sjajno obranio.

U 63. minuti fantastičnu priliku je imao Diaz nakon sjajnog Salahovog proigravanja, ali je pucao pored gola. “Redsi” su u 71. minuti imali još jednu ogromnu priliku, no Stefan Ortega, koji je ušao u igru umjesto ozlijeđenog Edersona, je zaustavio Nuneza. Prilike su sijevale na obje strane, u 74. minuti je Kelleher boksao jednu loptu pogodivši Fodena od kojeg se lopta odbila u vratnicu.

Vratnica je spasila Liverpool i u 88. minuti nakon što je pucao Doku.

U ranije odigranom susretu Tottenham je na gostovanju pobijedio Aston Villu s 4-0.

U ponedjeljak će snage odmjeriti Chelsea i Newcastle United.

Arsenal vodi sa 64 boda koliko ima i Liverpool uz slabiju razliku pogodaka, dok je Manchester City treći s bodom zaostatka.