SportDržavni Tim(VIDEO) Poraz BiH od Slovenije

(VIDEO) Poraz BiH od Slovenije

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je u prvom kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2024. godine protiv Slovenije u gostima. Konačan rezultat glasio je 28:20 za Sloveniju.

Bio je ovo prvi zvanični meč Irfana Smajlagića na klupi BiH, a i uoči ovog susreta bilo je jasno da su Slovenci apsolutni favoriti i oni su tu ulogu opravdali. Vidjelo se da su Slovenci jači, a imali su i mnogo veću rotaciju, pa je Uroš Zorman konstatno mijenjao i tražio pravo rješenje.

Slovenija je povela golom Blaža Janca sa pozicije desnog beka. Nakon što je Hamidović pogodio prečku, na drugoj strani Ahmetašević brani udarac Doleneca. U 4. minuti, nakon našeg pasivnog napada, Janc je istrčao kontru i pogodio za 2:0. Nakon novog neiskorištenog napada našeg tima, Slovenija trči kontru i Blagotinšek pogađa za 3:0, to je “natjeralo” bh. selektora Irfana Smajlagića da pozove time-out na isteku 4. minute. Nakon četiri i pol minte Davidović ostavlja loptu za Panića, koji postiže naš prvi pogodak za 3:1. Heningman je pogodio za 4:1, a Davidović smanjuje na 4:2. No, brzi centar su trčali Slovenci, a Janc trećim golom odvodi svoju selekciju na 5:2. Na početku osme minute Marko Panić je preuzeo odgovornost i desnom rukom pogodio mrežu Slovenije za 5:3. Uspjeli smo stisnuti odbranu, a na isteku pasivnog napada Slovenije Ahmetašević je upisao drugu odbranu, nakon šuta Heningmana. Nismo materijalizovali tu odbranu, a Slovenci su preko Aleksa Vlaha sa penala došli do 6:3.

Sa igračem manje Slovenija odlazi na plus četiri (7:3), a nakon dobre odbrane, pa lošijeg napada, Davidović krade loptu Slovencima i proigrava Građana za 7:4, no vrlo brzo Dolenec vraća četiri razlike domaćinu (8:4). U tim trenucima je naš selektor počeo sa rotacijama u napadu, no nedostajalo je agresivnosti u napadu, što je ranije Smajlagić upozorio na time-outu. Imali smo igrača više na terenu, nakon drugog isključenja Slovenaca, ali nismo to iskoristili kako treba. Zato su nas Slovenci kaznili, te u 18. minuti poveli sa 9:4. Još jednu loptu smo “bacili u bunar” u napadu, a Aleks Vlah odvodi Sloveniju na šest razlike (10:4). Nastavio se period bez gola našeg tima, a potom je stiglo prvo isključenje za nas, a Slovenci do kažnjavaju golom Doleneca i vodi sa 11:4. Davidović je smanjio na 11:5, a Vlah pogodio za 12:5. Panić postiže treći gol za 12:6, a Gaber pogađa za 13:6. Dino Hamidović je postgao prvi gol na meču za 13:7, a nakon što je Draganić ukrao loptu Slovencima, to smo materijalizovali pogotkom Hadžiomerovića za 13:8. Nakon nekoliko minuta igre bez pogodaka s obje strane, Vukšić je sjajno ostavio loptu za Hamidovića, a ovaj smanjuje na 13:9. Na pola minute do kraja poluvremena, sjajni Vukšić je izborio sedmerac, a Hamidović pogađa za 13:10. T je ujedno bio rezultat nakon prvih 30 minuta.

Sjajno smo otvorili drugi dio, a Hamidović spušta loptu za Hadžiomerovića, koji pogađa za 13:11. Na isteku pasivnog napada Slovenci su dobili sedmerac, udarac Vlaha brani Bojić, ali se lopta odbija slovenačkom reprezentativcu, koji onda pogađa za 14:11. U 34. minuti nakon polukontre Slovenija odlazi na plus četiri (15:11), ali vrlo brzo Marko Panić svojim četvrtim golom vraća zaostatak od tri gola. Nakon sjajne igre u odbrani, istrčali smo kontru Marko Panić je fenomenalno proigrao Gafara Hadžiomerovića, a ovaj smanjuje na 15:13. Međutim Slovenci preko Bombača i Vlaha odlaze ponovo na plus četiri (17:13). Kastelič je potom odbranio šut Panića, a Bombač pogađa za 18:13. Mladen Bošković svojim prvim golom smanjuje na 18:14, ali Kodrin i Vlah odvode Slovence na 20:14. Mirko Herceg je sjajnim golom pogađa za 20:15. Nakon greške Slovenaca, odigrali smo sjajnu akciju, a na kraju je Građan pogodio za 20:16. Bombač sa sedam metara povećava na 21:16. Nakon našeg slabog napada, Aleks Vlah sjajnim solom prodorom postiže svoj sedmi gol za 22:16. Potom je Mirko Herceg uz pomoć bloka Slovenaca pogodio za 22:17.

Nakon toga Slovenija pravi seriju 2:0 i golovima Doleneca i Janca odlazi na plus sedam (24:17). Nastavljena je serija domaćina, koji sa dva nova gola odlazi na veliki plus devet (26:17). Pozvao je selektor Smajlagić novi time-out, ali nakon njega nismo dobro reagovali. Zahvaljući vrlo raspoloženom Milanu Vukšiću, koji je dva puta proigrao Elmira Građana, uspjeli smo ostati ispod dvocifrenog zaostatka, a na tri minute do kraja meča bilo je 27:19 za Sloveniju.

Najefikasniji u našem timu bili su Elmir Građan sa pet i Marko Panić sa četiri gola. U redovima Slovenije Aleks Vlah je postigao sedam, a Dean Bombač pet pogodaka.

Slovenija – BiH 28:20 (13:10)

Dvorana: Tabor u Mariboru. Gledalaca: 1.500. Sudije: Ivan Cacador i Eurico Nicolau (oba Portugal). Delegat: Siniša Rudić (Hrvatska). Isključenja: Slovenija 4 minute, BiH 6 minuta. Sedmerci: Slovenija 5 (3), BiH 1 (1).

SLOVENIJA: Kastelič (5 odbrana), Ferlin (4 odbrane), Blagotinšek 2 gola, Heningman 1, Janc 4, Cingesar, Dolenec 3, Cehte 1, Kodrin 2, Gaber 2, Žabić, Ovniček, Bombač 5, Novak, Vlah 7. Selektor: Uroš Zorman.

BiH: Bojić (4 odbrane), Ahmetašević (2 odbrane), Vukšić, Herceg 2, Panić 4, Ovčina, Terzić, Perić 1, Hamidović 3, Mandić, Draganić, Davidović 2, Hadžiomerović 3, Bošković, Građan 5, Jeremić. Selektor: Irfan Smajlagić.