SportRukomet(VIDEO) Francuska i Norveška ponovno u finalu

(VIDEO) Francuska i Norveška ponovno u finalu

Rukometašice Francuske i Norveške igrat će ponovno u finalu Svjetskog prvenstva, kao što je to bilo i prije dvije godine u Španjolskoj, nakon što su Francuskinje u danskom Herningu svladale Švedsku s 37-28 (19-11), a Norvežanke u produžetku pobijedile Dansku s 29-28 (23-23, 9-14).

Junakinja norveške reprezentacije bila je Henny Ella Reistad koja je utakmicu završila s 15 pogodaka, a postigla je svih šest koje su Norvežanke zabile u dodatnih 10 minuta.

Bila je to utakmica s dva lica. Dankinje su bile furiozne u prvom poluvremenu, u kojem su imale i šest pogodaka prednosti (14-8). Norvežanke su se strpljivo vraćale i smanjivale zaostatak u drugom dijelu da bi u 60. minuti došle do prvog vodstva na utakmici (23-22). Dankinje su utakmicu odvele u produžetak golom Jorgensen iz sedmerca dvije sekunde prije kraja.

U dodatnih deset minuta Norvežanke su stalno vodile, a Dankinje hvatale zaostatak.

Nezaustavljiva je bila Reistad koja je preuzela odgovornost i u zadnjem napadu, u kojem se digla s devet metara i preko danskog bloka pogodila za četvrto finale Norvežanki na posljednjih pet svjetskih prvenstava.

Za razliku od dramatičnog prvog polufinala između Norveške i Danske, drugi polufinalni dvoboj je odlučne već nakon 15 minuta igre, jer su aktualne olimpijske pobjednice već tada imale prednost od osam golova (11-3) i nisu suparnicama dopustile da se do kraja utakmice spuste ispod -5.

Francuskinje je s devet pogodaka predvodila Tamara Horacek, a pet ih je postigla Pauletta Foppa. Šveđanke je s pet golova predvodila Nathalie Hagman.

Francuskinje su i dalje sa stopostotnim učinkom na ovom turniru, a na putu do finala su u zadnjoj utakmici grupne faze svladale i Norvežanke (24-23) pred njihovim navijačima u Trondheimu.

Danska i Švedska će u nedjelju od 16 sati igrati za brončanu medalju u Herningu, dok će se od 19 sati za naslov boriti Francuska i Norveška.

Norvežanke će u devetom finalu tražiti put prema petom svjetskom zlatu, dok će Francuskinje po sedmi put igrati u finalu, a naslov svjetskih prvakinja su osvajale dvaput (2003. i 2017.). Bit će ovo četvrti finalni obračun Norveške i Francuske na svjetskim prvenstvima, a Norvežanke su u sva tri prijašnja dvoboja izlazile kao pobjednice.