Federalni premijer Nermin Nikšić otvorio je danas rudnik cinka, barita i olova Rupice kompanije Adriatic Metals u općini Vareš, ističući da je riječ o projektu koji značajno utiče na BDP cijele Bosne i Hercegovine.
Izrazio je zadovoljstvo što su federalna i lokalna vlast učinile sve da taj projekt zaživi i da danas obilježe početak rada rudnika.
Nikšić je naglasio da stotine miliona KM investicija i oko 500 direktno i indirektno zaposlenih predstavlja nešto iza čega moraju stati sve vlasti u punom kapacitetu.
Poručio je da današnje otvaranje rudnika predstavlja važnu poruku budućim investitorima da je BiH destinacija koja je povoljna i sigurna za značajna ulaganja.
– Pozivam sve da širimo ovu pozitivnu klimu i da ovo zaista bude početak novog investicijskog zamaha u Zeničko-dobojskom kantonu, Federaciji BiH i Bosni i Hercegovini – rekao je Nikšić.
Vareš je bio poznat po najvećem rudniku željezne rude na Balkanu, a za vrijeme Jugoslavije iz tadašnjeg Energonvestovog rudnika je godišnje iskopavano i do tri miliona tona rude koja je prerađivana u vareškoj i zeničkoj željezari.
Rudnik je u vlasništvu Energoinvesta radio do 1988. Stečaj je proglašen 2012., a 2013. kupila ga je Adriatic Metals – kompanija sa sjedištem u Velikoj Britaniji.
Adriatic Metals očekuje da će do 2050. proizvesti i prodati samo cinka i olova u vrijednosti većoj od pet milijardi eura, a do sada su projekt uložili oko 400 miliona KM.
Britanski ambasador u BiH Julian Reilly i neizvršna direktorica Adriatic Metals BiH Sanela Karić naveli su da uspjeh te kompanije predstavlja i uspjeh Bosne i Hercegovine te da današnja ceremonija dokazuje da je BiH spremna za velike međunarodne investicije.
Fena / Visoko.co.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.