Kantonalno tužiteljstvo Zeničko-dobojskog kantona počev od 01.12.2021.godine, neprekidno je izloženo neargumentovanoj i neosnovanoj kritici zbog postupanja ovog Tužiteljstva u krivičnom predmetu protiv K.F. i drugih, a zbog navodnog uticaja stranake SDA na rad tužiteljstva, što još jednom KATEGORIČKI odbijamo. Ističemo da tužiteljstvo postupa sukladno zakonima FBiH, Ustavu FBiH primjenjujući Kodeks tužilačke etike, potpuno samostalno i neovisno od bilo čijeg uticaja, a pogotovo političkih stranaka.
Ovo Tužiteljstvo, svakodnevno trpi napade, uvrede, klevete pa i do otvorenih prijetnji i poziva na rušenje suda i tužilaštva, a posebno naših kuća, što se smatra pozivom na javni linč, a što bi svakoga u ovom našem civiliziranom svijetu trebalo zabrinuti, jer su ovakve prijetnje posljedica huškačke retorike da ovo Tužiteljstvo postupa po uputama SDA stranke i svojim radom blokira Grad Zenicu, što nije tačno, a čime se ohrabruju pojedinci da upućuju prijetnje, siju strah među građanstvom, što komentiranjem na društvenim mrežama sa pravih i lažnih profila. što sa govornica, što izjavama za medije, a što sve u konačnom može dovesti do realizacije upućenih prijetnji. Kada se takvo što desi nastupit će tišina, ali kasno. Upravo se takvo nešto i dogodilo. Naime, došlo je do paljevine privatnog vozila, koju je vlasnik vozila okarakterisao kao “razračunavanje sa neistomišljenicima”, a portal Zenica danas kao “Politički obračun u Zenici.”
Zato smatramo za potrebnim da svi koji komentiraju rad ovog Tužiteljstva i obraćaju se javnosti, da to rade odmjereno i primjereno, da novinari poštuju novinarski etiku, te da se izbjegava huškačka retorika, koja kod nekih lica može biti protumačena kao poziv na linč tužitelja, njihove imovine i obitelji, a s pravnog stajališta kao podstrekavanje na činjenje krivičnih djela.
Lica koja imaju javne istupe, sa huškačkom retorikom, treba da budu svjesna da sa takvim istupima u javnosti može daći do narušavanja javnog reda i mira i činjenja krivičnih djela od strane pojedinaca.
Medijski članak objavljen na facebook profilu The Bosnia Times, a kasnije prenesen i na drugim internet portalima, pod naslovom: “Ko su Kasumovićevi dželati”, je pun notornih neistina, zbog kojih će se iskoristiti pravni mehanizmi zaštite. Članak je sačinjen bez da su izvršene provjere činjenica navedenih u istome, a kojima se narušava integritet ovog Tužiteljstva i Kantonalne tužiteljice Adine Karadža. Imenovana tužiteljica je dugogodišnji uposlenik ovog Tužiteljstva, sa radom na nebrojenim kompleksnim i složenim predmetima koji su okončani pravomoćnim osuđujučim osudama.
Notorna je neistina da je Adina Karadža smjenjena sa pozicije šefice Odjeljenja za privredni kriminal i korupciju KT ZDK “zbog ozbiljnih propusta u radu”. Navedeno odjeljenje je imalo izuzetan uspjeh za vrijeme dok se ista nalazila na poziciji šefa, ali je došlo do formiranja Odsjeka za korupciju i Odsjeka za privredni kriminal, kada su imenovani novi šefovi tih odsjeka.
Također je neistina da Kantonalni tužitelj Amir Bajrić, koji je inače šef Odsjeka za privredni kriminal, postupa u predmetu “Zenicatrans”.
Još jedna u nizu neistina navedenih u tekstu jeste da je Kantonalna tužiteljica Adina Karadža postupala u predmetu po prijavi Bajić Bojana protiv tužitelja Bogunić Sanina, te da je učinila sve da se istraga obustavi, jer je kako navode “ Bogunić njen porodični prijatelj”. Uvidom u Evidencije ovog Tužiteljstva utvrđeno je da je formiran predmet povodom prijave B. B. direktora pravnog lica K. d.o.o. Sarajevo, u kom ne postupa Adina Karadža. Taj predmet se nalazi u fazi prijave, dakle nije okončan, a posebno ne na način naveden u spornom tekstu.
Zenicablog / Visoko.co.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.