ZanimljivostiTeleskop James Webb snimio sjajne nove fotografije 19 spiralnih galaksija

Teleskop James Webb snimio sjajne nove fotografije 19 spiralnih galaksija

Svemirski teleskop James Webb (JWST) snimio je 19 spiralnih galaksija koristeći mješavinu bliskog i srednjeg infracrvenog svjetla.

Riječ je o fotografijama snimljenim u sklopu programa Physics at High Angular Resolution in Nearby GalaxieS (PHANGS), koji uključuje više od 150 astronoma iz cijelog svijeta.

“Webbove fotografije su izvanredne, zaista nevjerovatne i za istraživače koji su desetljećima proučavali ove iste galaksije. Mjehurići i niti su razdvojeni do najmanjih razmjera ikada promatranih te pričaju priču o ciklusu formiranja zvijezda”, izjavila je Janice Lee, naučnica na projektu u Naučnom institutu za svemirski teleskop u Baltimoreu.

Dva napredna instrumenta svemirskih satelita korištena su za snimanje kosmičkih fotografija koje oduzimaju dah. Riječ je o NIRCam kameri koja je pokazala koliko su široko rasprostranjenje zvijezde u ovim spiralnim krakovima galaksija. Fotografije visoke rezolucije prikazuju milione plavo obojenih zvijezda. Američka svemirska agencija NASA ističe da su neke od ovih zvijezda tijesno zbijene u gustim zvjezdanim skupovima, a većina ih se nalazi u spiralnim krakovima.

Osim toga, analiza MIRI podataka dovela je astronome do zaključka da se određene zvijezde aktivno formiraju, što je vidljivo po prisutnosti esencijalnih oblaka gasa i prašine koji ih okružuju.

“Ovdje možemo pronaći najnovije i najmasivnije zvijezde u galaksijama”, rekao je Erik Rosolowsky, profesor fizike na Univerzitetu Alberta u Edmontonu u Kanadi.

Astronomi su bili zapanjeni otkrićem još jedne intrigantne kosmičke strukture na Webbovim fotografijama, ogromnih “sferičnih ljuski” unutar gasa i prašine.

“Ove rupe je možda stvorila jedna ili više eksplodiranih zvijezda, što je napravilo ogromne rupe u međuzvjezdanom materijalu”, kazao je Adam Leroy, profesor astronomije na Državnom univerzitetu Ohio u Columbusu.

Prostrana područja gasa prikazana su nijansama crvene i narandžaste boje.

“Ove strukture obično slijede isti obrazac u određenim dijelovima galaksija. O njima razmišljamo kao o talasima, a njihov razmak nam govori mnogo o tome kako galaksija raspoređuje gas i prašinu”, dodao je on.

Ove formacije imaju potencijal da daju vrijedne informacije o različitim aspektima stvaranja zvijezda, kao što je postupno opadanje aktivnosti stvaranja zvijezda unutar galaksija.

Prema saopćenju, naučni dokazi pokazuju da se galaksije šire iz svojih unutrašnjih područja prema vani.

Početak stvaranja zvijezda događa se u središtima galaksija i proteže se prema vani duž njihovih spiralnih krakova. Vjerovatnije je da su zvijezde, koje su udaljenije od galaktičkog središta, zapravo mlađe, dok se starije nalaze u blizini jezgri.

Webb je otkrio i prisustvo roze-crvenih difrakcijskih šiljaka, koji potječu iz galaktičke jezgre.

“To je jasan znak aktivne supermasivne crne rupe ili su skupovi zvijezda prema centru toliko sjajni da su zasitili to područje fotografije”, zaključila je Eva Schinnerer, naučnica s Instituta za astronomiju Max Planck u Heidelbergu u Njemačkoj.

 

 

Visoko.co.ba/klix.ba

 


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE