“Polen ambrozije je poznat kao jedan od najjačih alergena i može izazvati ozbiljne simptome kod alergičara, uključujući teške respiratorne probleme i iritacije. Toplotni val dodatno pogoršava situaciju, jer visoke temperature mogu povećati koncentraciju polena u zraku, čineći alergijske reakcije intenzivnijim i teže podnošljivim”, upozoravaju stanovništvo Kantona Sarajevo iz Centra za ekologiju i prirodne resurse – Akademik Sulejman Redžić.
Tokom druge polovine jula, temperatura vazduha se na živinom termometru popela čak i iznad 40 stepeni Celzijusa. Visoke temperature konstatovane su tokom dana, ali i tokom noći. Pored visokih temperatura zraka, konstatovan je i povećan UV indeks koji u kombinaciji sa aerozagađenjem dovodi do generiranja fotohemijskog smoga. Važno je napomenuti da je visoke temperature i period bez padavina, prekinut s nekoliko ljetnih pljuskova što je na kraju utjecalo i na smanjenje koncentracije polena u vazduhu. Prema trenutnoj situaciji, polen drveća i trava se blago smanjuje, a polen korovskih biljaka se lagano povećava. U narednom periodu, tačnije tokom augusta, očekuje se i pojava polena visoko alergene biljke ambrozije.
Povećana koncentracija polena usljed ekstremnih vremenskih uslova izaziva intenzivne alergijske reakcije, koje uključuju kašalj, kihanje, svrab očiju i otežano disanje. Osobe sa sezonskim alergijama, poput sezonskog rinitisa ili alergijske astme mogu očekivati pogoršanje simptoma, posebno zbog skorog pojavljivanja polena ambrozije.
“Približavamo se trećoj fazi pojavljivanja polena u zraku, što uključuje značajan porast polena korova. Uz prisutnost ambrozije, koja će dodatno pogoršati situaciju, alergijske reakcije će vjerovatno postati intenzivnije kod osoba koje su osjetljive na polen”, ističu u svom izvještaju.
Ministarstvo komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša dobilo je redovni izvještaj Centra za ekologiju i prirodne resurse – Akademik Sulejman Redžić o koncentraciji polena alergenih biljaka, za period od 11. do 24. jula 2024. godine. Prema priloženim izvještajima, sredinu jula na obje mjerne stanice – MS Pofalići i MS Stari Grad obilježio je trend rasta polena korova, dok je polen trava i drveća – dominantno borova, tise, čempresa i lipe prisutan, ali s nešto nižim koncentracijama u odnosu na prethodni period.
“S obzirom na izuzetno alarmantnu situaciju, upozoravamo da su djeca i starije osobe posebno osjetljive na visoke temperature i povećanu koncentraciju polena”, ističu iz resornog ministarstva na osnovu ovog izvještaja.
U izvještaju iz Centra za ekologiju i prirodne resurse – Akademik Sulejman Redžić preporučuju i preciziraju da djeca i stariji trebaju izbjegavati izlazak vani tokom najtoplijeg dijela dana, posebno između 10 i 17 sati, kada su temperature zraka, UV indeks i koncentracije polena najviše. U cilju što bolje zaštite, izuzetno je važno osigurati odgovarajuću odjeću, ali i unos dovoljne količine tečnosti kako bi ostali hidrirani.
Iz istog centra apeluju na nadležne komunalne službe na pojačano djelovanje u cilju uređenja zapuštenih i nepokošenih površina, ali i vlaženje svih saobraćajnica kojima saobraća veliki broj automobila i pješačkih zona. Apeluju i na nadležne da na vrijeme započnu s uklanjanjem ambrozije s neuređenih površina i da spriječe njeno širenje i polinaciju.
Svim osobama sa sezonskim rinitisom (peludna groznica) se preporučuje da se u slučaju promjene kliničke slike jave svom ljekaru porodične medicine. Za kontinuirano informisanje o trendu polena različitih vrsta alergenih biljaka te najnovije izvještaje posjetite pmf.unsa.ba.
“Ne dozvolite da vas polen iznenadi – pratite najnovije izvještaje i preporuke Centra za ekologiju i prirodne resurse – Akademik Sulejman Redžić i zaštitite se na vrijeme”, poručuju iz ovog centra.
Visoko.co.ba/klix.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.