BiHSpomen-park Vraca zatrpan smećem: Sve je u ruševnom stanju, čak su pokradeni...

Spomen-park Vraca zatrpan smećem: Sve je u ruševnom stanju, čak su pokradeni i šahtovi

Spomen-park Vraca, proglašen nacionalnim spomenikom BiH, godinama propada. Prostor koji je od velikog historijskog značaja postao je okupljalište različitih skupina građana, uglavnom onih nemarnih koji za sobom ostavljaju velike količine smeća, koji ispisuju grafite, ali zaluta tu i pokoji ljubitelj historije ili znatiželjni putnik. Ovo je mjesto gdje se okupljaju narkomani, pijanci i mladi željni avanture, a svi za sobom ostavljaju trag.

Smeće i rastinje

Svi otvori u parku su ispunjeni velikim količinama smeća, razbijenim staklenim flašama i svim drugim vrstama otpada, a kradljivci su odnijeli sve poklopce šahtova. Nema ni klupa, sve je pokidano i razvaljeno.

Pored ljudskog faktora, evidentan je i utjecaj vremena, što je utjecalo na propadanje prostora. Park se ne održava redovno pa je sve zaraslo u travu i rastinje, što dodatno park čini zapuštenim i pomalo sablasnim.

Stanovnica jedne obližnje ulice kazala nam je da joj je teško gledati da propada ovako lijepo mjesto.

– Ovo je značajno za sve stanovnike Sarajeva, ali i svih drugih koji dolaze da upoznaju naš grad. Dolazim ovdje s unukom i lijepo je prošetati, ali brojne su opasnosti. Treba očuvati ovaj prostor – kazala je stalna posjetiteljka spomen-parka, te dodala da ne treba puno da bi prostor bio ljepši i sigurniji.

Mještani predlažu da se park osvijetli, da se redovno održava, da se kosi trava, kupi smeće, ali i da ga često obilazi policija.

– Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika 2005. godine proglasila je Spomen-park Vraca nacionalnim spomenikom pod zaštitom države, te je vlada FBiH dužna osigurati sve mjere zaštite, konzervacije, ali i prezentacije i oživljavanja nacionalnog spomenika – kazali su nam iz Općine Novo Sarajevo, na čijem se prostoru nalazi ovo spomen-obilježje.

Sanacija spomen-parka

Općina svake godine iz budžeta izdvaja određena sredstva kako bi se u nekoj mjeri očuvao ovaj lokalitet, ali i dao primjer drugim nivoima vlasti da učine isto.

Prethodnih godina Općina je rekonstruisala stepenište i javnu rasvjetu, ali i to je bilo kratkog vijeka jer su pojedinci uništili javnu rasvjetu, a po platou voze čak i automobile pa ploče pucaju.

Za ovu godinu su izdvojili 50 hiljada maraka, te će nakon što postignu dogovor sa Zavodom za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Kantona Sarajevo i s ostalim nivoima vlasti o sanaciji i rekonstrukciji Spomen-parka Vraca.

Imena žrtava

Ovaj kompleks je simbol stradanja građana Sarajeva u II svjetskom ratu, napravljen u staroj austrougarskoj tvrđavi izgrađenoj u 19. vijeku.

Na zidovima tvrđave, u pokušaju da stradale spase od zaborava, građani Sarajeva su 1981. godine upisali imena 9.091 svojih sugrađana koji su stradali kao žrtve fašističkog terora na brojnim stratištima i koncentracionim logorima samo zbog svog porijekla, odnosno vjerske ili nacionalne pripadnosti. Ovo je mjesto na kojem su porodice stradalih, ali i ostali sugrađani, mogli odati počast žrtvama.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE