SvijetSmanjena opskrba globalnim zalihama osnovne hrane i u 2024. zbog sušnog vremena...

Smanjena opskrba globalnim zalihama osnovne hrane i u 2024. zbog sušnog vremena i ograničenja izvoza

Visoke cijene hrane posljednjih godina potaknule su poljoprivrednike širom svijeta da sade više žitarica i uljarica, međutim, potrošači će se suočiti sa smanjenom opskrbom i u 2024. godini zbog nepovoljnih vremenskih uslova uzrokovanih klimatskim fenomenom El Nino, izvoznih ograničenja i strožijih direktiva za biogoriva.

Globalne cijene pšenice, kukuruza i soje – nakon nekoliko godina snažnog rasta – idu prema gubicima 2023. zbog ublažavanja uskih grla u Crnom moru i strahova od globalne recesije, iako su cijene i dalje osjetljive na ponude i inflaciju hrane u Novoj godini, izjavili su analitičari i trgovci.

– Opskrba žitaricama svakako se poboljšala 2023. s većim usjevima na nekim od ključnih mjesta koja su važna – rekao je Ole Houe, direktor savjetodavnih usluga u poljoprivrednom posredništvu IKON Commodities u Sydneyu.

– Imamo vremensku prognozu za El Nino barem do aprila-maja, Brazil će gotovo sigurno proizvoditi manje kukuruza, a Kina iznenađuje tržište kupujući veće količine pšenice i kukuruza s međunarodnog tržišta – rekao je Houe, javlja Reuters.

Predviđa se da će se vremenski fenomen El Nino, koji je ove godine donio sušu velikim dijelovima Azije, nastaviti u prvoj polovici 2024, dovodeći u opasnost zalihe riže, pšenice i palminog ulja i druge poljoprivredne proizvode u nekim od najvećih svjetskih poljoprivrednih izvoznika i uvoznika.

Trgovci i dužnosnici očekuju pad proizvodnje riže u Aziji u prvoj polovici 2024. budući da će suhi uslovi sadnje i smanjenje rezervoara vjerovatno smanjiti prinose.

Zalihe riže u svijetu smanjile su se ove godine već nakon što je vremenski fenomen El Nino prekinuo proizvodnju, što je natjeralo Indiju, daleko najvećeg svjetskog izvoznika, da ograniči isporuke.

Dok su ostala tržišta žitarica gubila na vrijednosti, cijene riže su 2023. porasle na najviše u 15 godina, a kotacije u nekim azijskim izvoznim središtima porasle su za 40-45 posto.

Visoko.co.ba/federalna.ba/Fena


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE