Šef Delegacije Evropske unije (EU) u Bosni i Hercegovini i specijalni predstavnik EU u BiH, ambasador Johann Sattler zvanično je predao Izvještaj Evropske komisije o napretku BiH predsjedavajućim Savjeta ministara BiH Zoranu Tegeltiji.
Na konferenciji za novinare Sattler je rekao da je danas važan dan za Bosnu i Hercegovinu, jer je predao dva važna dokumenta Preporuku da se BiH dodjeli status države kandidata za članstvo u EU, bez dodatnih uslova i Izvještaj o BiH za prošlu godinu.
“Danas u Briselu 27 komesara se složilo da je ovo trenutak da BiH krene naprijed na svom putu ka članstvu u EU. Ovo je važna poruka”, rekao je on i čestitao građanima BiH navodeći da su to zaslužili.
Konstatovao je da u protekloj godini nije bilo napretka do proljeća i ljeta kada je došlo do iskoraka počevši od sastanka u Briselu kojem su prisustvovali svi domaći predstavnici i gdje je osigurano opredijeljenje domaćih lidera za dalji rad.
“Preporuka je jednoglasno usvojena jutros u Briselu od strane 27 komesara da se ide sa preporukom za dodjelu kandidatskom statusa BiH i to bez ikakvih dodatnih uslovljavanja, što je vrlo važno naglasiti, ali uz određena očekivanja. Očekivanja u smislu daljeg rada po važnim pitanjima i oblastima kao što je prije svega vladavina prava, borba protiv korupcije i organizovanog kriminala, rad na temeljnim pravima i generalno nastavak rada na ispunjavanju 14 ključnih prioriteta koji ovim neće nestati”, kazao je on i dodao da je sljedeći korak odluka je Vijeća EU odnosno svih 27 zemalja članica.
Obrazložio je da je preporuka donesena iz tri glavna razloga od kojih je prvi postignuti napredak, ne u proteklih 12 mjeseci nego u prethodne tri i po godine od objavljivanja Mišljenja EK.
Prema njegovim riječima drugi važan razlog su geopolitičke prilike.
“Mi se trenutno nalazimo u stanju rata i otud važnost našeg međusobnog jedinstva na evropskom kontinentu”, rekao je on i dodao da se fokusiraju na stvari koje približavaju umjesto na stvari koje izazivaju podjele.
Naglasio je da je treći razlog je što preporuka predstavlja zadaću za domaće vlasti i to za one koji su na odlasku i one koji dolaze. Rekao je da je o tome razgovarao danas sa Tegeltijom, odnosno o stvarima koje se i mogu i trebaju uraditi, kao što je usvajanje zakona o sukobu interesa, zakona o sudovima, izmjenama i dopunama zakona o Viskom sudskom i tužilačkom vijeću i drugim propisima.
Pozvao je na ubrzan proces formiranja vlasti, dodajući da je današnja poruka da je Bosna i Hercegovina učvršćena na svom evropskom putu dobra za građane.
Zoran Tegeltija se zahvalio na dobroj vijesti iz Brisela.
“To je dobra vijest za Bosnu i Hercegovinu, to je vijest koju dugu očekujemo, to je vijest koju sam očekivao da će EK saopštiti građanima BiH bar prije godinu dana, ali evo oni su ipak odlučili da je danas trenutak da donesu takvu odluku za BiH”, rekao je Tegeltija.
Istakao je da skoro godinu dana ponavlja da je Bosna i Hercegovina ispunila dovoljan broj uslova iz 14 prioriteta.
Govoreći o drugom razlogu, o geopolitičkoj situaciji i slanju poruke građanima BiH, Tegeltija je rekao:
“Mislim da bi bilo mnogo bolje da su te poruke poslate građanima Bosne i Hercegovine nešto ranije”.
Istakao je da smatra da je Bosna i Hercegovina zaslužila kandidatski status.
“Kandidatski status za građane BiH znači samo dodatnu perspektivu, dodatne mogućnosti, a nikako ne nešto što će u prvom koraku osjetiti neke pozitivne efekte. Moramo nastaviti da provodimo reforme zbog sebe, a ne zbog EU. Te reforme su potrebne nama da bi dalje napredovali i razvijali se i nadam se da će nove strukture vlasti koje će u BiH biti formirane poslije izbora razumjeti poruke i da će s druge strane EK bolje vrednovati to što će raditi nova vlast, nego u prethodnom vremenskom periodu”, kazao je Tegeltija.
Visoko.ba/federalna.ba/AA
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.