BiHReakcije bh. političara: Od zahvale, euforije, prihvatanja do negiranja i prijetnji

Reakcije bh. političara: Od zahvale, euforije, prihvatanja do negiranja i prijetnji

Usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici pobjeda je istine i pravde, satisfakcija porodicama žrtava i veliki značaj u sprječavanju negiranja genocida. A na političkoj sceni, jedna od najvažniji diplomatskih i političkih pobjeda u Bosni i Hercegovini, istina pojedincima, razlog više za razdor i narušavanje države. Reakcije su brojne, u rasponu od zahvale, euforije, prihvatanja, negiranja, prijetnji, ali i zakašnjelih poruka. Takvi su i potezi bh. političara.

Tri decenije nakon genocida u zaštićenoj zoni UN-a, od svijeta isprika upakovana u rezoluciju. Žrtve su to sve ove godine čekale, pa je nakon presuda međunarodnih sudova još jedan pečat i potvrda genocida na svjetskom nivou, satisfakcija. Za politiku, uspjeh ili poraz. Novo poglavlje previranja, prijetnji i napada. Poteza protiv ili u odbranu države. No, zadovoljstvo postignutim, ipak, dominira.

“Uspjeli smo, napokon. Pobijedila je pravda. Ova rezolucija nije uperena ni protiv jednog naroda. Rezolucija je nova šansa za katarzu i civilizacijsko raščišćavanje s pravosnažno presuđenim zločincima”, istakao je Denis Bećirović, predsjedavajući Predsjedništva BiH (SDP).

Šansa je to koju negatori genocida u državi ne žele prihvatiti. Najglasniji među njima i žestoki protivnik Rezolucije Milorad Dodik uoči glasanja u posljednjem potezu očajnika iz Srebrenice je najavio razdruživanje. Već za mjesec dana i to mirnim putem preko sporazuma koji će uručiti partnerima iz Federacije.

“Vlada RS-a će na moj prijedlog, vjerujem, prihvatiti inicijativu da u narednih 30 dana sačini analizu, opširan izvještaj o funkcionisanju ovih 30 prethodnih godina s rezultatom, s htijenjem da za 30 dana Federaciji kao stranici potpisnici Dejtonskog sporazuma uručimo naš prijedlog sporazumnog razdruživanja i da se vratimo u okvire naših nadležnosti onoga što smo mi unijeli u Bosnu i Hercegovinu”, rekao je Dodik.

Dan nakon usvajanja Rezolucije, Dodik u tišini. A o razdruživanju govore istaknuti zvaničnici iz SNSD-a sa svih nivoa vlasti. S druge strane, odgovaraju partneri, lideri stranaka Trojke. Izuzev Naše stranke. O Rezoluciji tek saopćenje na zvaničnoj stranici. Potpuna tišina u HDZ-ovom taboru. U vrijeme usvajanja rezolucije, SDP i NiP konkretni i sigurni da razdruživanja neće biti.

Za svaki antiustavni potez, kažu, uslijedit će adekvatna reakcija i sankcija.

“Jasno je kao dan, Bosna i Hercegovina je uknjižena ovakva kakva jeste, naravno, s dva entiteta i Brčko distriktom i nema nikakvog mirnog niti nekog drugog razdruživanja”, poručio je Nermin Nikšić, predsjednik SDP-a.

“Upozoravam i njega i sve koji slično misle da bi se bilo kakvom pokušaju djelovanja u tom smislu institucije ove zemlje adekvatno suprotstavile”, istakao je Elmedin Konaković, predsjednik NiP-a.

Od koalicionih partnera Dodiku još jedna opomena i lekcija. Između razdruživanja i secesije je znak jednakosti. No, takav rezultat ne znači nezavisnost, nego nestanak RS-a.

“Ako dolazi do činjenice prestanka postojanja Dejtona, automatski prestaju postojati entiteti, prestaje postojati bh. entitet RS, vraćamo se na, naravno, Republiku Bosnu i Hercegovinu i na njeno tradicionalno, regionalno uređenje”, naglasio je Denis Zvizdić, zamjenik predsjedavajućeg Zastupničkog doma BiH (NiP).

Rušenjem Dejtonskog sporazuma ruši se i mir. Pa je tako svaki oblik odvajanja entiteta nemoguće realizirati bez posljedica. Da od razdruživanja neće biti ništa, poruka je i od SDA.

“Zemlje se može iznijeti samo onoliko koliko se zalijepi na đonove. Milorad Dodik nosi cipele broj 50, mislim da solidno može iznijeti zemlje sa sobom, ali ništa više od toga”, poručio je Bakir Izetbegović, predsjednik SDA.

Prijetnje i tenzije u našoj državi već odavno nisu vijest. Sudeći po reakcijama, Dodikov plan razdruživanja svrstan je na listu sličnih uzaludnih najava bez pridavanja značaja ili zabrinutosti.

A jasan odgovor je poslan i u protestnoj noti na 19 adresa, država koje su bile protiv Rezolucije jer je glas protiv jednak svrstavanju na stranu zločinaca.

Visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE