Prošlo je 26 godina od povratka u grad u Posavini: Bez zajedništva Bošnjaka i Hrvata Odžaka ne bi bilo

495

Dan Općine Odžak 8. februar je najvažniji dan u novijoj historiji grada u Posavini, jer tog hladnog dana 1996. godine život je počeo da se vraća u Odžak nakon egzodusa kompletnog stanovništva.

Tog dana policija Odžaka je skelom preko rijeke Save, poslije četverogodišnjeg egzodusa, nakon što su snage Ratka Mladića zauzele Odžak u akciji “Koridor” sredinom jula 1992., ušla u potpuno popaljen i opljačkan grad.

Odžak su nazvali “kabriolet-grad”, jer nijedan krov nije ostao nespaljen, nijedna fabrika nije ostala nespaljena, nijedna muslimanska i katolička bogomolja nije bila uspravna. I općinska zgrada iz austrougarskog perioda Beledija bila je u pepelu. Iako je prošlo 26 godina, sjećanja su još uvijek svježa. Odžak je tada bio grad bez struje, vode, trgovine, tvornice i bilo čega što je čovjeku potrebno za život.

– Mi u Odžaku izuzetno cijenimo 8. februar i doživljavamo ga kao neki novi rođendan i novi početak. Teška je bila ta prva godina povratka, ali su ljudi puni optimizma gradili ciglu po ciglu svoje kuće, crkve, džamiju i cijeli grad, pomagali jedni drugima u izgradnji. Najteže je bilo tadašnjoj omladini koja nije imala nikakve razonode niti gdje da izađe, nije bilo kafića, nije bilo struje, vode a postojao je i policijski sat od deset uvečer. Najbliža trgovina je bila u Slavoniji – prisjeća se Anes Osmanović, ministar prometa, veza i okoliša Posavskog kantona.

Zajedništvo Bošnjaka i Hrvata u ratu još više je došlo do izražaja kroz povratak na zgarišta u Odžak.

– Bez tog zajedništva ni povratak ne bi bio moguć. To je vrijednost koja traje i danas uprkos svim izazovima. Polako se razvijala poljoprivreda, nicale trgovine, ugostiteljske radnje, obrti, fabrike, te se tako otvarala radna mjesta. Dan Općine Odžak prilika je da sumiramo urađeno u prošloj godini, ali i da pravimo planove za naredni period. Proteklom godinom smo veoma zadovoljni, jer smo uprkos pandemiji uspjeli uraditi niz zahtjevnih projekata na gradskoj infrastrukturi. Zajedničkim snagama i sinergijom Općina Odžak, Vlada Posavskog kantona i uz pomoć Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica uspjeli smo kroz etape potpuno urediti strogi centar grada od katoličke crkve do džamije koji je iznova popločan, omeđen sa dva kružna toka i trgovima između. Izgradili smo moderno malonogometno igralište sa umjetnom travom kojeg nema u regiji. Obnovljena je kompletna unutrašnjost drugog sprata austrougarske zgrade Beledije koja je prije par dana dobila i novu originalnu fasadu, zahvaljujući angažmanu djelatnika općine Odžak na čelu sa načelnicom Nadom Ćulap i predsjednicom OV Nasihom Torić. U fazi izgradnje je velika fontana na trgu, a radi se i jedan bunar koji podsjeća na prastare bunare pronađene tokom izgradnje kružnog toka – kaže Osmanović.

Ministar prometa, veza i okoliša Posavskog kantona ističe da je riješen i problem deponije smeća na ekološki prihvatljiv način, a u završnoj fazi izgradnje je velika stambena zgrada na ulazu u Odžak za socijalno stanovanje koje finansira Ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica FBiH.

– Raduje i činjenica da su vijećnici prepoznali, te najveće općinsko priznanje Povelju dodijelili ministru raseljenih osoba i izbjeglica Edinu Ramiću, bez čije pomoći ne bi mogli realizirati većinu pomenutih projekata. Nadamo se da će godina pred nama biti još uspješnija, prvenstveno zbog skorašnjeg otvorenja carinskog terminala na graničnom prijelazu Svilaj koji je jesenas pušten u promet za putnički saobraćaj. Dovoljno je kazati da izgradnjom mosta i autoputa kroz općinu Odžak smo dobili mogućnost da za desetak minuta izađemo na autoput Beograd – Zagreb, a za nešto više od pola sata vožnje do Osijeka. Veliki je to potencijal za razvoj ovog kraja. Zaslužili smo nakon svih stradanja da se i nama otvori ovakva šansa za razvoj – kaže na kraju Osmanović.