BiHPolitikaPravilnik o kontroli cijena lijekova: Da li Bevanda radi u korist farmaceuta?

Pravilnik o kontroli cijena lijekova: Da li Bevanda radi u korist farmaceuta?

Usvajanje Pravilnika o kontroli cijena lijekova navodno koči ministar finansija i trezora Vjekoslav Bevanda, nezvanično je potvrđeno Faktoru.

Poznato je da je farmaceutski lobi jedan od najutjecajnijih, ne samo u našoj zemlji nego u cijelom svijetu. Što se BiH tiče, još uvijek je svjež slučaj kada su se ambasadori susjednih zemalja otvoreno i krajnje nediplomatski uključili u kreiranje esencijalne liste lijekova u Tuzli.

Negativno mišljenje

Što se tiče formalnog dijela priče, u junu ove godine Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH Vijeću ministara je dostavila Prijedlog pravilnika, što je predstavljalo prvi korak u proceduri usvajanja.

– Vijeće ministara je zadužilo Ministarstvo civilnih poslova da pribavi mišljenja nadležnih institucija Ureda za zakonodavstvo i Ministarstva finansija i trezora BiH. Ured za zakonodavstvo je dao pozitivno, a Ministarstvo negativno mišljenje. Obrazloženje za negativan stav je bilo da treba pribaviti mišljenje entitetskih ministarstava zdravstva, iako je prema Zakonu izrada pravilnika u isključivoj nadležnosti države i nije potrebno pribavljati mišljenje entitetskih institucija. Uostalom, to su nedavno potvrdili i predstavnici Svjetske banke. Međutim, u Ministarstvu finansija ostaju dosljedni svom mišljenju da treba pribaviti izjašnjenje entiteta – kazao nam je ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović.

Pokušavajući da deblokira proces, Ministarstvo civilnih poslova je Prijedlog pravilnika vratilo Agenciji za lijekove na doradu. Međutim, ovaj put je nastala nova blokada u Stručnom savjetu Agencije.

– Problem je nastao prilikom usaglašavanja koeficijenata, na osnovu kojih se određuje maksimalna visina cijena. Članovi Stručnog savjeta nisu se mogli dogovoriti da li će taj koeficijent iznositi jedan, 0,97 ili 0,95. Ovaj koeficijent se množi sa prosječnim cijenama lijekova zemalja u regionu i na taj način se određuje maksimalna cijena lijekova – izjavio je Osmanović.

Vrijednost tržišta

On je podsjetio da je tržište lijekova u BiH „teško“ oko 500 miliona maraka. Od tog iznosa na lijekove s esencijalnih listi otpada oko 200 miliona KM.

– Od visine koeficijenta zavisi i vrijednost ušteda u budžetima iz kojih se vrši subvencioniranje lijekova s esencijalnih listi. Što je koeficijent manji, ušede su veće. Tako bi za koeficijent jedan te uštede iznosile oko 10 miliona KM, a za koeficijent 0,95 uštede bi bile 30 miliona maraka – pojasnio je Osmanović.

Na drugoj strani ove priče su farmaceuti, kojima nije u interesu da se ostvaruju uštede u budžetima, jer to znači da za isti taj iznos njima manje novca u džepovima. Trenutno je visina cijena lijekova regulirana na entitetskom nivou.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE