Veliki broj osoba sa Downovim sindromom je sposoban za obavljanje određenih poslova. Ipak, poslodavci ne biraju ove radnike, sistem ne radi na smanjenju predrasuda, a roditelji se bore lavovski – većinom sami.
Nikolina Pejičić je završila školu za drvni dizajn. S ocem Bobanom izrađuje nakit u kućnoj radinosti. Redovni su izlagači na sajmovima, a njeni radovi putuju širom svijeta.
Ova djevojka je sposobna za rad. Učestvovala je u raznim projektima i pokušajima inkluzivnog zapošljavanja, ali to nije imalo konkretan rezultat. U konačnici, problem je uvijek u sistemu
“Učenici sa Downovim sindromom u inkluzivnom obrazovanju često znaju biti sami na hodniku u toku odmora. Čut ćete od roditelja da ne budu pozivani na rođendanske zabave. Tinejdžeri nemaju noćne izlaske. Sve su to stvari o kojima moramo voditi računa. Tu je ključna mreža podrške koja im je potrebna”, objašnjava Sevdija Kujović, predsjednica Udruženja Život sa downovim sindromom FBiH.
Stručnjaci su obavili svoj dio posla. Metodologija kroz inkluzivno i usmjereno obrazovanje koja bi trebala pomoći pri zapošljavanju osoba sa Downovim sindromom postoji – poslodavci većinom nemaju sluha za njih, a zakoni ih ne obavezuju. Zasad sve ostaje na roditeljima i starateljima.
“Osobe sa Downovim sindromom jesu otvorene i jako vole ljude, tako da ustvari ti poslovi jesu nešto što će sigurno im osigurati jedno zadovoljstvo u samom radu”, ističe Lejla Kafedžić, vanredna profesorica na Filozofskom fakultetu u Sarajevu.
Ministrica za obrazovanje, nauku i mlade KS-a Zineta Bogunić podsjeća kako postoje poticaji koji bi trebali da potaknu poslodavce, ali da postoji i nešto što se zove društvena osjetljivost: “Te firme moraju, koje hoće da budu prepoznate kao neki brend, imati društvenu osjetljivost i društvenu odgovornost i primati osobe koje mogu da rade ako imaju određene teškoće”.
Ako ikada prestane borba za fotelje, možda dođe red na rješavanje stvarnih problema. Dotad, Nikolina nastavlja praviti nakit u svijetu predrasuda.
Visoko.co.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.