Gradska vijećnica Grada Sarajeva zvanično više neće biti osvijetljena osim u posebnim prilikama. Ova odluka uslijedila je nakon niza kritika na račun gradonačelnice Benjamine Karić zbog zabrane osvjetljenja Vijećnice u duginim bojama povodom Povorke ponosa i zabrane osvjetljenja Vijećnice bojama zastave Izraela povodom Nacionalnog dana te zemlje.
Gradsko vijeće Grada Sarajeva na prijedlog gradonačelnice Benjamine Karić donijelo je odluku o obustavi projekcija na fasadi Vijećnice, osim za dane važne za državu Bosnu i Hercegovinu i grad. Gradsko vijeće ovu odluku usvojilo je jednoglasno sa 25 glasova “za”.
“Shvatit ćete da su najteže ove vrste procjena, ali ja iza svake svoje donesene odluke stojim i donijela sam je ili je nisam donijela, rukovođena usklađenošću traženog sa svim vrijednostima koje ova znamenita zgrada predstavlja, i to za najveći broj građana našeg grada i naše države Bosne i Hercegovine”, kazala je, pored ostalog, Karić tokom svog obraćanja Gradskom vijeću povodom ove odluke.
“Sada će biti dosta jednostavnije za Gradsku upravu koja, na kraju krajeva, neće ni određivati ko može a ko ne može biti predmet osvjetljivanja Vijećnice te neće dolaziti do ovih političkih peripetija. Međutim, samim epilogom nisam zadovoljan. Smatram da je Gradska uprava trebala smoći snage donositi nepopularne odluke, kako bi pokazala svoj put koji je posvećen ljudskim pravima, evropskim vrijednostima itd.”, izjavio je Adi Škaljić, zastupnik u Gradskom vijeću (Naša stranka).
A ovom odlukom posebno su nezadovoljni pripadnici LGBTQ populacije, koji tvrde da su njihova prava i mimo odluke o zabrani osvjetljenja Vijećnice u duginim bojama ugrožena. Smatraju da je potrebno raditi na podizanju svijesti kod građana kako bi se spriječio govor mržnje koji sigurno vodi ka nasilju.
“Treba se raditi na podizanju svijesti građana kako bi se spriječio govor mržnje, jer najčešći uzroci nasilja potiču upravo od govora mržnje. Također, zašto je to izazov? Zato što se jedan način treba podizati vidljivost, a s druge strane se mora smanjivati homofobija, transfobija, bifobija”, navela je Anisa Pračić-Šehić, članica OO Bh. povorke ponosa.
Gradska vijećnica ubuduće će biti osvijetljena u slučaju važnih datuma kao što su: Dan opsade Grada Sarajeva, Dan Grada Sarajeva, Dan sjećanja na ubijenu djecu u opkoljenom Sarajevu, Dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici te Dan sjećanja na žrtve zločina protiv čovječnosti u Prijedoru. A da li će se ovom odlukom Gradskog vijeća omogućiti ili pak smanjiti vidljivost marginaliziranih grupa kao što je LGBTQ ostaje pitanje.
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.