SportDržavni TimOdbojkašice BiH savladale Hrvatsku i došle na korak do osmine finala Europskog...

Odbojkašice BiH savladale Hrvatsku i došle na korak do osmine finala Europskog prvenstva

Reprezentacija Bosne i Hercegovine savladala je u 3. kolu grupne faze Evropskog prvenstva za odbojkašice u italijanskoj Monci Hrvatsku rezultatom 3:2 (20:25, 25:18, 20:25, 26:24 i 15:6), čime je ostvarila drugu pobjedu u tri dana.

Izabranice selektora Stevana Ljubičića su drugi put ostvarile pobjede u taj-brejku i nakon tri kola imaju četiri boda te su došle nadomak plasmana u osminu finala. Odbojkašice Bih i ovaj su put do opbjede došle nakon preokreta, nakon što su bile na rubu poraza. No, uspjele su napraviti preokret u četvrtom setu i izjednačiti na 2:2, a u petom su u potpunosti nadigrale protivnice i upisale važnu pobjedu.

Hrvatice su prvi set dobile s 25:20, u drugom su setu bh. odbojkašice bile bolje te ga dobile s 25:18 i poravnale rezultat na 1:1. Nakon vodstva od 7:3, činilo se da su bh. odbojkašice došle do svoje igre, ali su Hrvatice, pri vodstvu bh. tima od 9:6, napravile seriju od 6:0 te povele s 12:9. BiH je serijom 5:1 povela s 19.16, ali su Hrvatice ponovo preokrenule na 23:19 te treći set dobile s 25:20.

U četvrtom setu vodila se velika borba, a bh. odbojkašice, nakon 23:23, bile prisebnije u finišu te iskoristile drugu set-loptu i četvrti set dobile s 26:24 za poravnanje na 2:2. Pobjednika je odlučio peti, “zlatni set”, u kojem je iskusniji bh. tim poveo s 5:0 te 8:2, a onda i s 13:5 pa je preostalo samo da utakmicu mirno privedu kraju, što su one i učinile te peti set dobile s 15:6.

BiH je ovo prvenstvo, koje zajednički organiziraju Italija, Belgija, Njemačka i Estonija, otvorila preksinoćnjim trijumfom u grupi B protiv Švicarske s 3:2, dok su sinoć poražene od Bugarske s 1:3 pa Moncu napuštaju i sele u Torino s velika četiri boda, koja bi im mogla biti dovoljna za ispunjenje cilja i prolaz u osminu finala.

“Zmajice” će u Torinu 21. augusta igrati protiv Rumunije te 22. augusta protiv Italije. U drugom današnjem meču u okviru grupe B, Italija će u 21.00 sat igrati protiv Švicarske.

Trenutna tabela grupe B: Bugarska 6, BiH 4, Italija i Rumunija po 3, Švicarska i Hrvatska po 1 bod.