U organizaciji Komisije za obilježavanje značajnih datuma, događaja i ličnosti grada Zenice, danas je skromno obilježeno 28 godina od masakra nad civilima u centru Zenice na Trgu Alije Izetbegovića kod RK Bosna. Prisutnim se, prigodnim govorom, ukratko obratio Vernes Menzilović, predsjednik navedene komisije i vjećnik u gradskom vijeću.
Slijedilo je polaganje cvijeća na veoma dotrajalom spomeniku civilnim žrtvama rata, a cvijeće su položili predstavnici nekoliko udruženja i političkih partija: Porodice šehida, ratni vojni invalidi, Grad Zenica, zenička inicijativa KF i SDP Zenica.
Na jednom dijelu spomenika zatičemo dvije zalijepljene poruke sa tekstovima pisane ručno, koje vam prikazujemo u foto galeriji. Prije početka ove manifestacije jedan od roditelja, koji je izgubio dijete u ovom masakru, pokazao nam je dvodjelni spomenik civilnim žrtvama koji je u očajnom stanju i čija su slova sa imenima žrtava i kratkim tekstom u vezi masakra izlizana, da se gotovo ništa i ne može pročitati o čemu se radi. Kaže, da po spomeniku djeca trčkaraju, a spomenik je postavljen pod uglom od 15-20 stepeni. On predlaže da se spomenik postavi okomito i da se slova obnove, jer je zub vremena učinio svoje. Evo prijedloga za gradsko vijeće da se ovo popravi i trajno obilježi i da se nikad i nikom ne dogodi.
Da podsjetimo, na današnji dan prije 28 godina u centru Zenice od granate HVO-a, koja je ispaljena s lokacije Putičevo poginulo je 16 civila, a oko 50 teže i lakše povrijeđeno. Tačan broj granata ispaljenih na Zenicu oko 12 sati 19. aprila 1993. godine nije poznat, spominje se osam ili devet, a sve se desilo kada je u centru grada bio veliki broj građana koji su obavljali trgovačke aktivnosti i šetnju. Žrtve granatiranja bili su civili, slučajni prolaznici i ulični prodavači. Po procjenama mnogih sugrađana, ulice i trg oko RK „Bosna“ bile su prepune šetača. U to doba dana odvijala se velika trgovačka aktivnost u samom centru grada, a u geografskoj zoni koja je bila granatirana nalazilo se oko dvije do tri hiljade ljudi.
Granate su padale na plato ispred Robne kuće „Bosna“, u blizini Sultan-Ahmedove džamije, Zanatskog centra, samoposluge „Kraš“, Radio Zenice, RK „Borac“ i autobusko stajalište na Bulevaru. Na licu mjesta poginulo je 16 građana Zenice svih nacionalnosti, a teže i lakše povrijeđeno je oko 50 građana. Najmlađa žrtva bio je 14- godišnji Nehrudin Trako, a najstarija Alija Hodžić (65).
Visoko.co.ba/Zenicablog.com
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.