ZanimljivostiNovi fosilni dokazi bi mogli ponovo ispisati historiju života na Zemlji

Novi fosilni dokazi bi mogli ponovo ispisati historiju života na Zemlji

Tim naučnika vjeruje da neki od najstarijih fosila pronađenih na Zemlji sadrže znakove najranijeg života na našoj planeti.

Ovi uzorci su stariji od tradicionalnih naučnih procjena o početku života na Zemlji i to za nekoliko stotina miliona godina.

Prema tvrdnjama naučnika, prahistorijski fosili su stari između 3,75 i 4,2 milijarde godina. Ukoliko je njihova tvrdnja o porijeklu bioloških uzoraka tačna, to bi u potpunosti primijenilo naše shvatanje evolucije života na Zemlji, a u konačnici “ispravilo” historiju koja se odnosi o porijeklu mikrobskog života na Zemlji što bi značilo da se pojavio 300 miliona godina ranije nego što se dosad vjerovalo.

Također, to bi značilo da su najstariji poznati organizmi tek malo mlađi od same planete. Otkriće potencijalno ima ogromne impikacije na naše razumijevanje evolucije života na Zemlji, kao i na traženje vanzemaljskog života.

Istraživači iz Londona su u magazinu Sience Advances detaljno opisali svoju analizu fosilnih uzoraka koje su pronašli u sjevernom Quabecu u Kanadi. Fosilni uzorci su prvobitno prikupljeni 2008. godine kada je to učinio profesor Dominic Papineau. Nakon prvobitnog otkrića, Papineau i njegove kolege su u naučnom radu iz 2017. godine navele da su filamenti u dosilima znak bioloških procesa. To je dovelo do velike debate u naučnoj zajednici, a neki su tvrdili da su isti filamenti mogli biti proizvod geoloških procesa.

Papineau i njegove kolege su radili na pronalasku više dokaza kako bi ojačali svoj argumente. U novom naučnom radu su prezentovali svoja otkrića za koja tvrde da bi mogla otkriti “raznovrsni mikrobni ekosistem na primordijalnoj Zemlji koji bi mogao biti uobičajen na drugim planetama uključujući Mars”.

Naučnici ne samo da tvrde da imaju dodatne dokaze svoje teorije, nego vjeruju da njihova nova otkrića opovrgavaju tvrdnje da su oblici pronađeni u njihovim fosilnim uzorcima stvoreni geološkim procesima. Koristili su nove tehnike i proučavali veći uzorak koji uključuje strukturu za koju vjeruju da ju je teško objasniti bez postojanja živih organizama u to vrijeme. Prema naučnicima, njihovo detaljnije istraživanje ih je dovelo do uvjerenja da su mikrobi koji su jeli željezo, poput onih koji danas žive u hipotermalnim ventilacijskim sistemima, mogli formirati obrasce u njihovim uzorcima.

 

 

 

 

 

Visoko.co.ba/klix.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE