BiHMiloševiću jednomjesečni pritvor, za ostalih šest čeka se odluka Suda BiH

Miloševiću jednomjesečni pritvor, za ostalih šest čeka se odluka Suda BiH

Sedam osoba osumnjičenih za genocid u Srebrenici, koji su uhapšeni u Zvorniku, predani su u Tužiteljstvu BiH. Sretenu Miloševiću određen je jednomjesečni pritvor, dok se za preostalih 6 čeka odluka Suda. U međuvremenu, reakcije.

Milošević, osumnjičen za genocid po komandnoj odgovornosti, ostaje u pritvoru mjesec dana, odlučio je Sud BiH na prijedlog Tužilaštva. Inače, Miloševića Tužilaštvo BiH tereti da je u julu 1995. godine, kao pomoćnik komandanta Zvorničke brigade Vojske RS-a za logistiku, odgovoran za strijeljanje i ubistvo 800 Bošnjaka na lokaciji Orahovac, nakon pada Srebrenice.

„Prema tvrdnjama Tužilaštva, moj klijent je izvršio navedeno krivično djelo na taj način što je pomogao izvršenju krivičnog djela. Radi se o činjenici da je pomogao nekim drugim ljudima da izvrše krivično djelo genocid“, kaže Radivoje Lazarević, Miloševićev advokat.

Odluka o pritvoru je donesena zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično djelo koje mu se stavlja na teret, utjecaja na svjedoke, te mogućnosti bijega u Srbiju, čime bi mogao izbjeći vođenje procesa.

„Pokušao sam Sudu objasniti da je to stjecaj okolnosti – on je u Srbiji samo na spavanju, a porodično i ekonomski zavisi od Zvornika i BiH te da je uhapšen kada je ulazio u BiH, a ne kada je izlazio iz BiH”, napominje Lazarević.

Milošević je ranije uhapšen, zbog toga je već i stigla odluka o pritvoru. Za preostalih 6 uhapšenih, bivših pripadnika Vojske RS-a, u istom predmetu čeka se odluka Suda BiH, za koje je ročište održano danas.

Podsjećamo, među uhapšenima, osim Miloševića, još su Lazar Ristić, bivši predsjednik Boračke organizacije Zvornik, te Dragoje Ivanović, Mladen Mihajlović, Predrag Ristić, Stanoje Pirčaković i Milorad Birčaković. Milošević i Ristić su bili svjedoci u Haagu na suđenju takozvanoj “Srebreničkoj sedmorki”. Tužilaštvo smatra da plan ne bi mogao biti realizovan bez naredbi Lazara Ristića i Sretena Miloševića te smatra da bi na slobodi mogli utjecati na svjedoke, saučesnike, ali i da postoji opasnost od bijega.

Miodrag Stojanović, advokat Stanoja Birčakovića, ističe kako njegov klijent nema državljanstvo Srbije, nema imovine nigdje osim one u BiH na imenu njegove supruge te da nema razloga bježi iako je znao za svoj status već godinama – upozoren je kao svjedok Haškog tužilaštva.

Iz Udruženja žrtava i svjedoka genocida u zajedničkom saopćenju upozoravaju: Ukoliko, pak, sud odluči da ih pusti, uprkos činjenici da su svi, ali baš svi, koji su do sada ili optuženi ili osuđeni, kada su se domogli slobode, pobjegli za Srbiju, smatrat ćemo sudiju odgovornim i saučesnikom u tom djelu, te zahtijevati postupak protiv sudije.

Očekivane reakcije stigle su i iz RS-a. Milorad Dodik po staroj matrici: Tužilaštvo istrage i akcije hapšenja provodi samo protiv Srba. A boračka udruženja iz RS-a najavila su pravnu pomoć za uhapšene.

Visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE