Cijeli svijet se već drugu godinu suočavaju s pandemijom koronavirusom. Stručnjaci ne vjeruju kako će on ikada biti iskorijenjen, već će umjesto toga postati endemska bolest.
Ovu tvrdnju je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) predstavila još u maju 2020. godine: “Koronavirus će postati samo jedan od endemskih virusa ili bolesti u našim zajednicama. On vjerovatno nikada neće nestati”, kazao je Michael Ryan, direktor WHO-a za vanredne situacije.
Anthony Fauci, direktor američkog Nacionalnog instituta za alergije i infektivne bolesti (NIAID), je samo nekoliko mjeseci kasnije izjavio da je riječ o endemskoj bolesti zbog koje ćemo morati na oprezu.
Wall Street Journal je već objavio kako se Portugal suočava s “endemskim koronavirusom”.
Ova zemlja ima najveću stopu vakcinacije protiv koronavirusa u Evropi. Delta soj harao je početkom 2021. godine, ali je Portugal sada u “prelaznom periodu iz pandemije u endemiju”.
Kada se bolest smatra endemskom
“Pandemija je pojam koji označava ogroman rast bolesti. Broj slučajeva zaraze se povećava iz dana u dan”, rekao je doktor Perry N. Halkitis za magazin Health. S druge strane, endemska bolest označava nivo zaraze koji se posmatra tokom određenog vremenskog perioda i koji ostaje relativno konstantan.
“Endemski tip virusa će postati redovan. S njim ćemo se susretati na godišnjem nivou. Naprimjer, sezonska gripa je endemska bolest koja se javlja na prostoru Sjedinjenih Američkih Država”, naveo je profesor molekularne virologije i mikrobiologije Pedro Piedra.
Kada će Covid-19 postati endemski virus
Ovo je teško predvidjeti, s obzirom na to da ne postoji mjerilo koje može utvrditi kada će covid-19 “službeno” postati endemski. Ipak, reprodukcijski broj – R0 – može pomoći. Istraživanje koje je ovog jula objavljeno u časopisu Emerging Infectious Diseases pokazalo je da je reprodukcijski broj koronavirusa otprilike 5,7. Ovo znači da svaka zaražena osoba prenosi virus na oko pet ili šest ljudi.
Od tada se broj smanjio. Stranica Epiforecasts.io, koju vodi Centar za matematičko modeliranje zaraznih bolesti, trenutno pokazuje da reproduktivni broj iznosi 0,96.
“To je dobra stvar. Ističem da reproduktivni broj može varirati u zavisnosti od regije do regije, ovisno o tome šta se dešava s trenutnim brojem slučajeva zaraze. Ako broj ostane na ili ispod jedan, to može signalizirati da covid-19 prelazi u endemski status” objašnjava Halkitis.
Stručnjak za zarazne bolesti Amesh A. Adalja smatra da je covid-19 već postao endemski, što znači kako će uvijek biti priustan i da će mu se ljudi prilagoditi. S vremenom će se smanjiti njegova sposobnost da uzrokuje prenatrpanost bolnica. Piedra ipak misli kako koronavirus još uvijek nije postao endemski.
“Kada se globalna populacija susretne s virusom, tada će on postati sezonski. Ovo će se najvjerovatnije dogoditi u narednih godinu dana. Vakcinisanjem možemo spriječiti nastanak sljedećeg talasa i smanjiti ozbiljnost buduće epidemije”, dodao je.
Visoko.co.ba/klix.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.