“Bijele sjemenke u lubenici zapravo su prazne ovojnice sjemena gdje sjeme nije u potpunosti sazrijelo, ali možete ih jesti. Crne sjemenke u običnoj lubenici su zrele, plodne sjemenke koje bi mogle niknuti u biljku lubenice ako ih posadite. Sigurne su za jelo i proći će kroz vaše tijelo jer je riječ o netopivim vlaknima”, rekao je Amidor.
Treba istaknuti da je za većinu ljudi savršeno sigurno i zdravo progutati bilo koju vrstu sjemenki lubenice. Sjemenke lubenice prirodni su izvori mnogih hranjivih tvari, uključujući magnezij, željezo, folat i niacin. Osim toga, izvor su i dobrih masti takozvanih mononezasićenih i polinezasićenih masnih kiselina.
Od ovih sjemenki se može napraviti i maslac ili brašno, a mogu se ispeći te koristiti u raznim jelima kao što su salate ili za posipanje peciva.
No, Toby Amidor upozorava da konzumacija sjemenki lubenice može dovesti do zatvora ili gastrointestinalne nelagode za one s osjetljivim probavnim sistemom. Previše sjemenki može vašem tijelu dati veliki poticaj vlaknima, što može dovesti do problema s probavom ako vaše tijelo nije naviklo na njih. Međutim, ne postoje podaci koji upućuju na gornju sigurnu granicu konzumacije sjemenki lubenice.
Pored sjemenki lubenice bez straha od posljedica, možete konzumirati i sjemenke krastavaca, nara, zmajevog voća. S druge strane, poželjno je da izbjegavate koštice trešanja, jabuka i marelica.
Visoko.co.ba/klix.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.