Kadetska reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je Španiju u polufinalnom duelu Evropskog prvenstva rezultatom 86:78 i to nakon dva produžetka produžetka, čime se plasirala u veliko finale.

Prvu četvrtinu utakmice obilježila je sjajna odbrana i napadački potencija naših momaka, koji su ukbalno oduvali Špance u tom prvom naletu, stvarajući u pojedinim trenucima i dvocifrenu prednost.

Većim dijelom druge četvrtine igralo se koš za koš, a prednost naših košarkaša je oscilirala između šest i devet poena. U nekoliko prilika mogli smo doći i do dvocifrene prednosti, ali smo na odmor otišli sa zaostatakom od -1, budući da su Španci u posljednjoj minuti preko Pompida pogodili dvije trojke i preokrenuli na 32:31, nakon 20 minuta igre.

U trećem periodu dosta nepovezana igra oba tima, sa velikim brojem individualnih grešaka. Timovi su se u nekoliko navrata smjenjivali u vodstvu. Završnicu treće četvrtine su bolje odigrali Španci, na minut do kraja imali su +5(47:42), ali je naši momci trojkom Sikiraša i poenima Kocića uspjeli izjednačiti za 47:47 poslije tri dionice.

Odlučujuću četvrtinu smo otvorili trojkom Čampare, poveli 50:47, međutim Španija je ekspresno preokrenula i sa šest poena Martineza otišla na +5, po drugi put na utakmici (50:55). Nakon time-outa selektora Pandže naši košarkaši su se vratili u utakmicu, te na tri minute prije kraja poenima Muse izjednačili smo na 58:58.

Poenima Sikiraša poveli smo 60:58, a u posljednju minutu se ušlo pri vodstvu našeg tima rezultatom 60:59. Ipak Španci prave brz preokret i prelaze u vodstvo od 63:60, nakon čega je našoj reprezentaciji preostao samo još jedan napad za produžetak, a isti je realizovao Čampara koji je pogodio historijsku trojku za rezultat 63:36 poslije 40 minuta.

Dodatnih pet minuta bolje su otvorili Španci, vodili su na dvije minute prije kraja rezultato 70:66, a onda je na scenu stupio Sikiraš koji je postigao sedam uzastopnih poena za vodstvo 73:70. Ipak na drugoj strani Carrasco je pogodio trojku za novo izjednačenje i drugi produžetak.

Odlično smo počeli drugi protužetak, Čampara je postigao šest poena, na 1:55 do kraja Musa je pogodio za 82:78, nakon čega Sikiraš 15 sekundi do kraja pogađa iz “odbojke” za već veliku prednost naše reprezentacije, a zatim Musa, nakon ukradene lopte od Španca biva fauliran, poslije čega pogađa dva slobodna bacanja za konačnih 86:78 i veliku pobjedu našeg tima.

Najefikasniji u našem timu bili Musa i Čampara sa po 24 poena, a Sikiraš je dodao 23. Špance su predvodili Martinez sa 27 i Gonzalez sa 22 poena.

U finalnom susretu Bosna i Hercegovina će igrati protiv Litvanije koja je u drugom polufinalu pobijedila Tursku 73:71. Ovaj susret imat ćete priliku da pratite na programu Face TV, od 20:15 sati.

Redakcija Visoko.co.ba čestita našim Zmajićima na historijskom uspjehu i plasmanu u finale ovog prestižnog takmičenja!