ZanimljivostiJesu li Beethovenova remek-djela nastala zbog srčane aritmije?

Jesu li Beethovenova remek-djela nastala zbog srčane aritmije?

Ako je vjerovati studiji objavljenoj u časopisu Perspectives in Biology and Medicine, postoji mogućnost da su ritmovi koji se mogu naći u poznatim skladbama Ludwiga van Beethovena inspirirani njegovim vlastitim otkucajima srca. Naime, ovaj je glazbeni genij imao srčanu aritmiju.

Do srčane aritmije dolazi kada nešto pođe po zlu s električnim impulsima koji koordiniraju otkucaje srca. Kao rezultat toga, srce može kucati prebrzo, presporo ili nepravilno. Istraživači pretpostavljaju da je veliki skladatelj imao upravo tu srčanu nepravilnost, zajedno s dugim popisom drugih bolesti (upalna bolest crijeva, krhkost kostiju, bolest jetre i bubrega, gluhoća), ali niko to ne može potvrditi s potpunom sigurnošću.

„Simptomi i međusobna isprepletenost nepravilnih otkucaja srca s toliko drugih bolesti, čine razumnom pretpostavku da je Beethoven imao aritmiju srca – a radovi koje opisujemo mogli bi biti pravi glazbeni elektrokardiogrami”, rekao je Zachary Goldberger sa Sveučilišta u Washingtonu. Nadalje, zbog gluhoće je Beethoven vjerojatno još više bio okrenut svom unutrašnjem osjećaju, odnosno, otkucajima srca.

Goldberger i njegov interdisciplinarni tim proučavali su ritmičke obrasce nekoliko Beethovenovih kompozicija za koje su pretpostavili kako bi mogle biti odraz njegove aritmije. „Kada srce nepravilno kuca zbog srčane bolesti, radi to u određenim predvidljivim obrascima. Mislimo da smo čuli neke od tih obrazaca u njegovoj glazbi”, rekao je koautor studije Joel Howell sa Sveučilišta u Michiganu. Ti obrasci uključuju nagle, neočekivane promjene ritma koje odgovaraju tim asimetričnim ritmovima.

Beethoven je jednom rekao kako mu cavatina, posljednji dio Gudačkog kvarteta u B-duru (opus 130), uvijek izmami suze. U sredini kvarteta ključ se naglo mijenja u C-dur, uključujući neuravnotežen ritam koji podsjeća na otežano disanje. U uputama za glazbenike, Beethoven je taj dio obilježio kao „beklemmt”, odnosno, kao „težinu srca”. Istina, to može označavati tugu, ali također može i opisivati osjećaj pritiska u prsima povezan sa srčanim bolestima. „Aritmička kvaliteta ovog dijela kvarteta neupitna je. Sinergija naših misli i tijela oblikuje način na koji doživljavamo svijet. To je osobito vidljivo u svijetu umjetnosti i glazbe koji odražavaju najdublje ljudske osjećaje i iskustva”, navode autori studije.

Naučnici su također uočili aritmiju i u Sonati za glasovir u A-duru (opus 110), jednom od njegovih posljednjih takvih muzičkih doprinosa, kao i na početku sonate Les Adieux u E-duru (opus 81a), napisanu tijekom francuskog napada na Beč 1809. godine. Izgleda da u Beethovenovom slučaju uistinu vrijedi ona izreka da muzika dolazi iz srca onoga koji je stvara.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE