BiHJedna rečenica, vojna imovina i rusko "ne“: BiH ostaje bez zelenog varšavskog...

Jedna rečenica, vojna imovina i rusko “ne“: BiH ostaje bez zelenog varšavskog svjetla za MAP i NATO

U Varšavi će se 8. i 9. jula održati samit NATO saveza. Sudeći prema zaključcima netom održane sjednice PIC-a i kritikama upućenim bh. vlastima, te izjavi člana Predsjedništva BiH Dragana Čovića da se „zapelo“ na dokumentu Pregled odbrane, odnosno samo jednoj rečenici, neizvjesno je da li će BiH za mjesec dana dobiti aktivaciju MAP-a što je prva stepenica za ulazak u Alijansu, piše novinska agencija Patria.

Članice PIC-a koje su 7. i 8. juna održale sjednicu u Sarajevu, pozdravile su podnošenje aplikacije BiH za članstvo u Evropsku uniju. Pojedine članice izrazile su žaljenje što nakon toga nije postignut veliki napredak.

U paragrafu kominikea koji se odnosi na put BiH ka Alijansi i status Akcionog plana za članstvo u NATO, Rusija je izdvojila mišljenje. Protive se ulasku BiH u NATO, te je stoga na zajedničku izjavu PIC-a, samo  ruski ambasador uložio paragraf, jer nije bio saglasan sa budućnosti Bosne i Hercegovine u NATO-u.

Osim ruskog „ne“ NATO-u, pred BiH su dva ključna koraka koja vlasti moraju napraviti da bi u Varšavi MAP bio aktiviran. Upozorenje su dobili i od članica NATO-a u PIC-u.

-Članice NATO-a u Upravnom odboru PIC-a i Japan konstatirali su da je od posljednjeg sastanka Upravnog odbora PIC-a ostvaren ograničen napredak u procesu uknjižbe perspektivne vojne imovine u vlasništvo države BiH.

Oni su izrazili punu podršku svim nadležnim organima u procesu uknjižbe i pozvali ih da intenziviraju napore sa ciljem aktiviranja NATO-vog Akcionog plana za članstvo u skladu sa formalnim zahtjevom Predsjedništva BiH iz 2009. godine i Zakonom o odbrani iz 2006. godine.

Upravni odbor je pozvao organe RS da omoguće uknjižbu perspektivne vojne imovine koja se nalazi na teritoriji RS. NATO članice Upravnog odbora PIC-a i Japan uputili su snažan apel Predsjedništvu BiH da postigne dogovor oko Pregleda odbrane kao okvira za jačanje i modernizaciju Oružanih snaga BiH, stoji u usvojenom kominikeu.

Osim uknjižbe vojne perspektivne imovine na državu BiH, nije usvojen ni dokument pod nazivom Pregled odbrane. Već pet godina stoji u ladicama Predsjedništva BiH, i o njemu se nije previše govorilo u javnosti.

Predsjedništvo BiH, iako nije razmatralo uopće ovaj stari dokument, zatražilo je od Ministarstva odbrane BiH da pripremi novi.

Cilj dokumenta je analiza stanja odbrambenog sektora u BiH te u tom konteksu definiranje vizije i razvoja Oružanih snaga. Sve to u konačnici treba rezultirati brzim procesom evroatlantskih integracija, uz uknjižbu vojne imovine i dovesti do aktiviranja MAP-a.

Iz RS daju punu podršku smanjenja broja vojnika OS BiH, ali nikada o ovom pitanju zvanično nije bilo jedinstvenog stava.

-Sada je izvjesno, do nas je. Prijatelji su rekli, dajte usvojite ovo pa da idemo dalje. Bojim se da se nadmudrujemo oko jedne rečenice. To je rečenica kojom treba odrediti se prema broju vojnika u BiH. Danas ih ima 9.200. Samo smo trebali opisno napisati složenom rečenicom i oko tog se nadmudrujemo tri mjeseca, otkrio je nedavno član Predsjedništva BiH Dragan Čović.

Nadmudrivanje oko ove jedne rečenice, te oko uknjižbe vojne perspektivne imovine na državu BiH, uz rusko stopiranje, već sada je izvjesno blokirat će našu zemlju na putu ka NATO-u.

Samit u Varšavi za mjesec je dana. Teško da će se uz poznate rigidne političke stavove od kojih niko od ovdašnjih političara ne odstupa, a ključni su za deblokadu ka MAP-u, naša država dobiti zeleno svjetlo.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE