Tipični predstavnik bosanskog čojstva, razboritosti, pametnog i mirnog rasuđivanja o svim stvarima, događajima i ljudima.
Po svršenoj ruždiji i darul-mualiminu bio je imam i mualim, a kasnije prešao u općinsku službu kao djelovođa i blagajnik. Poslije toga kao općinski bilježnik. (“Narodno jedinstvo”, januar 1940.)
Muhamed je živio do 1939. godine i sahranjen je u starom i nekadašnjem visočkom groblju u centru grada uz rijeku Bosnu. Muhamedov otac, Husein ef. Ahić bio je preko dvadeset godina gradonačelnik Visokog.
Opis fotografija.
Tonirana fotografija – portret Ahića Muhameda, snimljena je 18.3.1897., kako je zapisano na poleđini, i jedna je od najstarijih fortografija iz života Visokog. Autor je nepoznat, ali se pretpostavlja da je djelo jedne od sarajevskih fotografskih radnji s kraja XIX stoljeća.
Na crno bijeloj fotografiji snimljenoj 1.12.1930. ispred zgrade Opštine (danas Zavičajni muzej u Visokom) je Muhamed Ahić u funkciji bilježnika. S njim je straža sigurnosti.
Na jednoj od fotografija je dženaza Ahić Muhameda, na Šadravanu u centru Visokog, 26.12.1939.
Pronašao, arhivirao i pripremio: Zdenko Antović / Visoko.co.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.